5 tipů, jak přežít dovolenou bez služebního mobilu a práce

Dvě pravidla této doby:

  1. On-line: buď na příjmu.
  2. Nonstop: buď k zastižení neustále.

Lidé jsou vyčerpaní, přetížení, vyhořelí. I když mají chvíli volna, neumějí odpočívat. Zapomněli to.

Umění relaxovat se proměnilo v dovednost, kterou dnes neovládá každý. Jak tedy nejlépe vypustit páru? Jak se naučit nejen naplno pracovat, ale i naplno odpočívat?

Proč vůbec

Máme omezeně energie. Nadměrné pracovní nasazení, přetahované příliš dlouhou dobu, vede k negativním dopadům na zdraví. Prozíraví zaměstnavatelé proto u svých klíčových podřízených dbají na dodržování odpočinku. Ano, umění odpočívat následně přináší lepší výkony.

Už máte naplánovanou dovolenou?

Nebo se na ni chystáte v blízké době?

Jak ji skutečně využít a přečkat bez stresů?

1. zásada: Změň prostředí

Není důležité, zda jde konkrétně o přírodu, či město. Podstatné je ZMĚNIT PROSTŘEDÍ, protože jen tak můžeme úplně vybřednout z každodenní rutiny.

To znamená i netrávit volno doma. Setrváme-li totiž ve stejných kulisách, do kterých se vracíme z pracovního stresu, tělo uplatní Pavlovův podmíněný reflex a bude nás svádět ke stejným činnostem, jaké provádíme v pracovním týdnu nebo o víkendu, kdy si bereme pouhý oddechový čas od práce, ne dovolenou.

Mějme na paměti, že musíme úplně opustit kolo opakujících se činností a událostí. Utečme ze své obvyklé civilizace. Pamatujete si kazety? Pokud přehrávanou kazetu zastavíme tlačítkem PAUZA, také vytvoříme napětí. Svou kazetu zkrátka prostě vysuňme a uložme do krabičky.

Změňme úplně vzduch.

A hlavně:

2. zásada: Práci nech doma

Aby dovolená prospěla hloubkové a kompletní regeneraci, nesmí být zneužívána k dohánění pracovních restů. Práci úplně vypusťme. Ani notebook, ani služební telefon s sebou.

I krátkodobé zabývání se prací vrací mozkové závity do pohotovostního režimu. Pomozme si klidně i gestem, mávnutím za sebe, prostě práci nechme na starém místě, včetně myšlenek.

Nesmí se stát, aby se dovolená stala promarněným obdobím. Je v našem pracovním zájmu, aby tělo přepnulo do proplachového režimu – po návratu pak zvládne mnohem víc. Pročištěné tělo, zbavené nánosu stresů, má totiž ohromně dobré pocity, ze kterých vyvěrají originální a nápadité myšlenky.

To, zda přepneme na režim off-line, je samozřejmě naše osobní rozhodnutí. Vyjadřuje, jak moc si vážíme svého volna a času s rodinou/přáteli.

Každopádně dejme kolegům/partnerům/zákazníkům předem najevo, že se chystáme čerpat dovolenou a nebudeme tedy k zastižení.

Pojistit se můžeme sjednáním schopného zástupce, případně automatickou odpovědí na pracovním e-mailu, která na něj bude odkazovat. Jednak si tím zajistíme klid na dovolené a jednak nás po návratu bude čekat méně povinností.

Nehoňme více zajíců – práci i odpočinek zároveň. Mysleme tím i na druhou stranu. Pro volajícího, který nebyl informován o naší dovolené, není větší bezmoci než náš telefon marně vyzvánějící někde na pláži, nebo náš ospalý neochotný hlas, protože protistrana neví, že jsme v oblasti s výrazným časovým posunem.

Co by mělo hrát rozhodující roli při volbě dovolené?

Obraťte, prosím, na 2. stránku.