4 dobré tipy, jak si šikovně zajistit zvýšení platu

Nemohu vyjít se svým platem… Uvažuji o změně zaměstnání… Podobné věty slýcháme poslední dobou stále častěji. A v mnoha případech dokonce přímo z vlastních úst.

Jste na tom podobně? Poznáváte v nich i svou situaci? Nebo situaci někoho blízkého? Domníváte se, že za svou práci nedostáváte odpovídající finanční ohodnocení?

Zamysleli jste se někdy, proč to tak může být? Proč tato nepříznivá situace často přerůstá v potíž dlouhodobou, ba dokonce setrvalou?

Podle expertů pramení tento stav ze dvou příčin. A obě přitom pochází ze strany zaměstnance. Ze strany nás samých. Jedná se jednak o nereálná očekávání, jednak o strach požádat o zvýšení platu.

Co s tím? Máme pro vás pár jednoduchých tipů, jak si šikovně zajistit zvýšení platu a jak se na průběh celého jednání prakticky připravit.

1. Ověřte si svou hodnotu na trhu práce

Nepodléhejte extrémům a vydejte se zlatou střední cestou, která představuje stabilitu a jistotu. Nastavte sami sobě zrcadlo a podívejte se pravdě do očí.

Jak si vlastně představujeme odpovídající finanční ohodnocení? Jsou naše očekávání skutečně reálná?

Přímou odpovědí na položené otázky získáte základ, z něhož můžete vycházet. A tím je nahlížet na současný stav objektivně a s nadhledem a z tohoto postu rozhodnout o nejvýhodnějším postupu.

Aby se setkal s úspěchem, musí totiž požadavek na zvýšení platu vycházet z reality. Ruku na srdce, těžko můžete požadovat dvojnásobné přilepšení, neodpovídají-li vaše pracovní výkony požadované normě, nebo pokud se za poslední dobu výrazně nezlepšily. Obecné doporučení týkající se vyjednávání o přidání platu se pohybuje v rozmezí 5 – 10 % hrubé mzdy.

Dnešní doba je charakteristická velkou dostupností potřebných informací. To se naštěstí týká i našeho případu. Vezměte na pomoc strýčka Googla a ověřte si, jak je to s výší platu ve vašem oboru. Dočtete se zde o průměrné vyplácené mzdě ve vaší profesi či oblasti, zda se v určitých oblastech či kategoriích liší a pokud ano, tak jak, případně jak je to s nástupním platem. Tím vším sbíráte esa do rukávů a připravujete si argumenty pro budoucí vyjednávání o zářné budoucnosti. Odpovídající informace poskytují různé pracovní portály, jako třeba www.platy.cz , nebo i Český statistický úřad monitorující průměrnou výši mezd v republice.

2. Nabídněte víc

Zjistíte-li, že vaše platové ohodnocení se pohybuje vysoko nad průměrem běžným ve vašem oboru a oblasti, nezoufejte. Otázka osobního ohodnocení je záležitostí individuální, a tak konáte-li v rámci vaší pozice pro společnost či firmu více, nebo plníte-li nějakou nezaměnitelnou úlohu, může být váš plat skutečně diametrálně odlišný.

Jak jsme se zmínili výše – je důležité především vycházet z reality. A tak místo toho, abyste se obávali, že již nemáte pro požadavek o zvýšení platu dostatek manévrovacího prostoru, zapřemýšlejte, co dalšího můžete nabídnout. Učiňte z tohoto faktu přednost a navrhněte šéfovi, co můžete udělat navíc.

Jistě se najde řada zajímavých možností, ať už se bude jednat o přesčasy, nebo o rozšíření vzdělání a následné ucházení se o post nové pozice. Jsou-li s vámi zaměstnavatelé spokojení, jistě o vás nebudou chtít přijít a pokusí se společně s vámi nalézt nějaké odpovídající řešení, které povede k oboustranné spokojenosti.

3. Nepodceňujte přípravu

Staré přísloví praví, že opakování je matka moudrosti. Aplikováno na naši situaci, příprava je polovinou úspěchu.

Je jasné, že velkému úspěchu musí předcházet odpovídající příprava. Předejdete tak nervozitě, která může nastat zejména v případě, že pracujete ve velké korporaci. Zde panující poměry mohou být velmi neosobní. Často se dokonce ani vůbec nemusíte dostat do přímého kontaktu s nadřízeným, který může o zvýšení platu rozhodnout. Na druhé straně ani v přátelském prostředí menší firmy jistě není příjemné a jednoduché jednat o zvýšení platu, obzvláště, potkáváte-li se se šéfem každý den.

Na oba případy existuje jediný lék. Příprava. Obelstěte dotěrnou nervozitu a nahraďte ji pocitem jistoty, který vám přinese jedině vlastní praxe. Nestyďte se a nacvičte si výstup před zrcadlem, nebo požádejte o pomoc kamaráda či partnera. Štěstí přeje připraveným. Sepište si poznámky a vezměte je s sebou na důležitou schůzku. Nadřízený alespoň uvidí, že máte jasně stanovený cíl a víte, jak k němu směřovat. A vy budete mít kam nahlédnout, ztratíte-li nit.

4. Buďte otevření a nebraňte se novým nabídkám

Loajalita k zaměstnavateli je jistě chvályhodnou a ceněnou devízou. Neznamená však, že budete zavírat dveře před novými a lepšími nabídkami. Obzvláště v případě, že vaše žádost o zvýšení platu nebyla vyslyšena přesto, že vám na ní skutečně záleží a že si za ní stojíte.

Stále platí, vycházejte z reality. A tak pokud se domníváte, že současný zaměstnavatel nedokáže plně docenit vaše kvality a dovednosti, povězte mu o možnosti odchodu. Sami to jistě znáte – to, co máme, si často uvědomíme až ve chvíli, kdy zjistíme, že o to můžeme přijít.

Mnoho lidí potvrdí, že svého požadavku docílili až tehdy, když pohrozili případným odchodem. Rozhodně se nepouštějte do lží a nebalamuťte šéfa smyšlenou konkurenční nabídkou. Ale buďte v obraze a obhlížejte, co nabízí jinde. Sledujte pracovní portály a založte si hlídacího agenta, který vám bude v pravidelných intervalech zasílat nabídky odpovídající vašim požadavkům.

Cítíte-li se v současném zaměstnání nedocenění a domníváte-li se, že vaše dovednosti leží ladem, nebojte se ozvat. Požádejte šéfa o spravedlivé a odpovídající ohodnocení pracovních výkonů.

Další užitečné rady a návody, jak si v práci přilepšit, objevíte v našem článku Šéfe, chci přidat, aneb 3 bodyguardi, které potřebujeme pro vyjednávání o zvýšení mzdy. Uvědomte si přitom, že plat není jediným faktorem ovlivňujícím váš pracovní život.

Toužený kariérní postup a s ním spojenou finanční odměnu můžete ovlivnit sami svými zkušenostmi a kvalitním vzděláním. Pracujte na sobě a zvažte možnost dalšího studia nebo práce v zahraničí. O tomto tématu se více dozvíte v připravovaném 3. vydání časopisu Business Leaders, který si můžete objednat pouze zde.

Diskuzní stránka BusinessLeaders je zde.

© Jan Vavroň