3 zamyšlení: Jak porazit výmluvy a splnit si sny

Každý z nás je jedinečný, unikátní. Proto jsou unikátní i naše cíle. Jsme odlišní, a proto jsou různorodé.

Někdy je však těžké začít je plnit, udělat ty potřebné první kroky, abychom vůbec vyrazili na tu správnou cestu. Proto jsme druhé vydání časopisu Business Leaders zasvětili tématu JAK ZAČÍT, KDYŽ… První kroky jsou totiž klíčové.

Často slýchám, že v naší republice jsou pro plnění snů ztížené podmínky. Kdybych žil v jiné zemi, třeba v Americe, sny bych si splnil snadněji. Tam je to lehčí.

Za plotem je tráva vždycky zelenější, že?

Ve třetím vydání Business Leaders Vám ukážeme, že zelenější není. Že uspět v zahraničí vyžaduje stejnou píli jako tady u nás. Vlastně je to ještě obtížnější – musíte totiž překonat vnitřní bariéry, například tu, která se týká aktivního používání jazyka.

Představíme Vám příběhy „obyčejných“ Čechů, kteří se rozhodli splnit si své sny v různých koutech světa a různých oborech. Čechů, kteří neměli žádné tituly a předem zajištěnou práci.

Jak obtížné je uspět v zahraničí? Co je k tomu potřeba? Jak tam získat práci? Jaké jsou nejčastější výmluvy Čechů, za které schovávají nedostatek odvahy vycestovat? To vše budeme rozebírat na stránkách tištěného čísla, a pokud Vás tohle téma zajímá, odběr časopisu je možný zde.

Jak jsme řekli v úvodu, každý máme jiné sny a cíle. Pro někoho je tím největším snem odjet do zahraničí, přestože zatím nesesbíral dostatek odvahy. Někdo ale na dlouhodobém vycestování nevidí nic lákavého, nevidí žádný přínos, který by to pro ně mohlo mít, a je naprosto spokojen s možnostmi, které nabízí tuzemsko. A to je samozřejmě v pořádku.

Mezi ně mohou patřit třeba drobní podnikatelé. Ty jsou ostatně i lídry druhého vydání našeho časopisu. Na jejich příkladu je krásně vidět, že i „obyčejný“ člověk bez konexí, uplácení a dalších „výhod“ si může začít plnit své sny, nemusí být velkopodnikatel s globálním přesahem. I malý byznys totiž představuje velkou výzvu – a vyžaduje velkou odvahu, trpělivost a nadšení.

Zamyšlení první: Odbočka se může změnit ve zkratku

Jestliže jste listovali druhým číslem BL, už znáte příběh Jany Kašparové, úspěšné regionální podnikatelky, která svoji cestu za snem vzala tak trochu oklikou.

Na jejím příkladu ukazujeme, že odložení realizace snu nemusí být promarněným časem. Nemusí to být stopka a důvod k pocitu zmaru. Právě naopak – může to být prostředek, jak se naučit/získat vše potřebné, aby se později podařilo lépe, rychleji.

I když je dnes z Jany úspěšná cukrářka-podnikatelka a na její dobroty jezdí lidé (nejen) z celého regionu, strávila prací pro kosmetickou firmu pět let. Byla dobrá v tom, co dělala, během pěti let kariérně rostla a dostala se až na manažerskou pozici. Nebyla však spokojená.

Když se rozhodla tuto práci opustit a vrhnout se do nejistoty podnikání, nelitovala času, který touto prací strávila. Načerpala totiž řadu zkušeností a znalostí, které by jinak nezískala. „Naučila jsem se vést lidi, mám spoustu zkušeností z personalistiky a marketingu,“ vyjmenovává přínosy své „odbočky“ do jiné profese. Všechno ve svém podnikání zužitkovala a rozhodně tyto zkušenosti přispěly k tomu, že se jí dnes v podnikání daří.

K zamyšlení: Příběh Jany jasně ukazuje, že práce v naprosto jiném oboru, než jste zamýšleli, nemusí být vůbec prohra. Nepovažujte to proto za neúspěch nebo důvod k rezignaci. Nemusí to nutně znamenat, že se od vysněného cíle vzdalujete, ale naopak, že se mu přibližujete – i když to třeba v současné chvíli ještě nevidíte.

Otočte, prosím na druhou stránku.