Prodej/zasaď jabloň aneb Investování nejen do akcií Apple

Zapomeňme na peníze. Představme si, že jsme si pořídili sazenici jabloně – asi tak v ceně našeho měsíčního příjmu.

Rádi bychom na této sazenici jabloně vydělali. Co s ní?

Co kdybychom zaspekulovali a zkusili ji prodat sousedovi o trochu dráž – lákavé?

A co kdybychom tu sazenici zasadili, pečlivě zalévali, pečovali o ni a čekali, až vyroste, až vydá první jablka, pokud je vůbec vydá – zdá se to příliš pracné a riskantní?

No jo, ale co když ve druhém případě budeme mít potom jak čerstvá jablka, tak už nikoli sazenici jabloně, ale již plodící jabloň – tedy dva jackpoty jednou ranou?

Co vlastně má vyšší hodnotu – prodávaná sazenice, nebo prodávaná rodící jabloň s prodávanými jednotlivými jablky?

Vítejte ve světě investic! Tedy ve světě, kde je důležité nejen konat, ale také vědět, PROČ právě to děláme a CO od toho očekáváme.

Proč tato věta?

Až příliš často můžeme vídat lidi, kteří sice investují, ale ve skutečnosti investicím nerozumí. Nejsou to v pravém slova smyslu investoři, ale spíše gambleři – hazardují.

Zkoušíte investovat také? Pokud ano, tak upřímně: Když vidíte, že cena sledované komodity roste, kupujete ji v naději, že RYCHLE zbohatnete? A pokud tak činíte, máte jakékoli jiné důvody, proč by cena investice měla růst, jakékoli hlubší znalosti a argumenty?

Na následujících řádcích se investováním budeme zabývat. Jedno si však řekneme dopředu: Naše činy nikdy nebudou založeny na pouhé NADĚJI, že zbohatneme, a to jen proto, že se to už někomu před námi povedlo nebo že nám to někdo „zaručeně“ poradil.

Sledujme cenu/hodnotu

Ujasněme si pojmy. Cena je to, co platíme. Hodnota je to, co dostáváme. Obojí má při vydělávání peněz na trzích své místo, ale nesmíme to směšovat.

Hodnota představuje rozdíl mezi investicí a hazardem, respektive mezi investicí a spekulací. Při investování vyděláváme na změně HODNOTY, zatímco při spekulování vyděláváme na změně CENY. Vysvětleme si to ještě více.

Pokud spekuluji, chci využít (nelogického) chování trhu, přesněji řečeno lidí, kteří trh tvoří. Je mi v zásadě jedno, například o jakou akcii jde. Chci vydělat na změně ceny.

Pokud investuji, pak s dlouhodobým záměrem. Tudíž musím věřit ve zdravý růst dané společnosti, v její renomé, historii, zkušené vedení nebo nový revoluční produkt.

Zůstaňme u jablek. Konkrétně u společnosti Apple (jablko).

Podíváme-li se na historický vývoj akcií společnosti Apple, tak jako u jiných titulů cena akcií této společnosti v některých obdobích výrazně klesá. Jak to? Na akciovém trhu za to obvykle mohou bulvární nebo oficiální informace ohledně možného/budoucího vývoje prodeje, ziskovosti či stěžejní spekulace.

Rozdíl v chování investora a spekulanta je očividný.

Jak to?

Otočte, prosím, na 2. stránku.