5 způsobů, jak lépe pracovat s časem

3. Pište si

V dnešní době si čím dál více úspěšných lidí zřizuje vlastní blog. Nejenže sdílí své názory a pohledy na různá témata, také si třídí myšlenky. To, že jejich zkušenostimohou někomu pomoci, je vedlejší efekt. Kdo nestojí o to, aby jeho myšlenky někdo četl, píše si alespoň deník.

Z počátku naše zápisky obvykle působí chaoticky, ale mozek se brzy vytrénuje a začne přemýšlet v souvislostech a logických posloupnostech. Psaní mu totiž pomáhá vyrovnat se s náročnými situacemi. Navíc slouží i pro připomenutí, jak jsme se v určitých situacích cítili a zachovali, a vyvarují nás opakování stejných chyb.

Zkuste. Uvidíte, jak to změní Váš soukromý i pracovní život. Rozvinete se a budete vděčnější, protože si mnohem lépe ujasníte, čeho jste již na své cestě dosáhli. Budete se i lépe znát a vědět, co děláte.

4. Aktualizujte své priority

Člověk se mění, tak jako se v průběhu věku mění jeho hodnoty. S vyzráváním tedy potřebujeme aktualizovat své priority, protože pak lépe využijeme i svůj čas. Mimochodem, existuje dvojí řazení priorit. Jednak v životě a pak v každodenních činnostech – abychom věděli, čemu se v daný den věnovat více nebo dříve.

Pozor! Člověk má tendenci soustředit se pouze na jedno. Jedna jediná priorita tak může strhnout veškerou naši dovednost. Jako bychom byli v křeči, neumíme se toho pustit. Proto oceníme plán, který nám připomíná, co všechno v daný den musíme stihnout. Protože to všechno je důležité.

5. Neplánujte si toho příliš

Používáte fráze jako: „Potřebuji, aby měl den aspoň 30 hodin“? Dejme si na to pozor. Čím více se totiž snažíme ten den zvládnout, tím více propadáme chaotickému chování, které veškeré úsilí jenom ztěžuje.

Nesnažme se tedy do jednoho dne vměstnat všechno, co si představujeme. Člověk je limitován časem, svými schopnostmi i momentálními emocemi, proto je pochopitelné, že všechno nezvládne, navíc najednou. Dokud se nedokážeme naklonovat, učme se vybírat priority a říkat „ne“, abychom vůbec něčemu byli schopni říkat „ano“.

Jaké další triky využívají úspěšní lidé v oblasti řízení času? Jak lze ve stejném čase vydělat více peněz? O tom již v tištěném magazínu BUSINESS LEADERS. Více o něm zde.

© Jan Vavroň, Petr Casanova