5 pastí, do kterých se na startu podnikání nenechte chytit

4. past: Myslíte si, že můžete využít více příležitostí současně

Úspěch každého podnikatele závisí na jeho schopnosti rozpoznat podnikatelskou příležitost a využít ji. Důležité ale je nepřecenit své schopnosti a nepouštět se do vícero projektů naráz. To si mohou dovolit ostřílení podnikatelé, kteří již mají mnoho zkušeností a často velký profesionální tým spolupracovníků.

Zvláště v počátcích podnikání potřebujete udržet zaměření, což by Vám při několika projektech najednou určitě nešlo.

Nicméně rozhodující je vždy danou příležitost posoudit nejen z pohledu životaschopnosti, ale i souladu se stávajícím podnikáním a Vaším zaměřením.

Bude nová příležitost zapadat do Vašeho podnikání, aniž by ohrozila aktuální úroveň a kvalitu podnikání? Pokud tomu tak není, příležitost odložte na vhodnější čas.

5. past: Špatné vedení

Jedním z nejčastěji uváděných důvodů selhání podnikání je špatné vedení. Novému podnikateli často chybí nejen zkušenosti, ale i patřičné vzdělání a schopnosti v oblastech jako jsou finance, nákup, prodej, personalistika atd.

Z tohoto důvodu je podstatné to často zmiňované sebevzdělání, které může mnoha problémům předcházet a doplnit tak chybějící vzdělání a vlastní zkušenosti. Rovněž se nebojte požádat o pomoc zkušeného podnikatele ze svého okolí.

Po nedostatečných zkušenostech bývá častým problémem zanedbávání podnikání. Každý k tomu má jiné důvody, ale tak nebo tak, podnikání se musíte věnovat, jinak si o úspěchu můžete nechat jenom zdát.

Jako podnikatel musíte pravidelně studovat, organizovat, plánovat a řídit veškeré činnosti v podnikání. Úspěšný podnikatel je lídr, který vytváří pracovní klima, které podporuje produktivitu, zaměstnává kvalifikované pracovníky a deleguje úkoly. Dobrý lídr je také zručný ve strategickém myšlení a je schopen přetvořit vizi v realitu a nové možnosti pro budoucnost.

Pokud jste na počátku podnikání nebo o této možnosti přemýšlíte, určitě si na tyto pasti dávejte pozor. Jak vidíte, mnoho starostí může odstranit pečlivé zpracování podnikatelského plánu. Z tohoto důvodu se podnikatelskému plánu a dalším věcem, které potřebujete znát na startu, věnujeme v druhém vydání časopisu Business Leaders. Věcné a praktické informace doprovázíme reálnými příběhy inspirativních lidí, kteří se rozhodli věnovat tomu, co jim dává smysl.

Pozor, časopis neseženete v žádné trafice, ale pouze zde, a to do vyprodání zásob.

Diskuzní stránka BusinessLeaders je zde.

© Veronika Vajglová