Prvních 8 krůčků k finanční svobodě

Nepracovat pro peníze.

Neplýtvat vzácným časem na vydělávání finančních prostředků.

Asi se nenajde nikdo, komu by se to nelíbilo. Bohužel, většina obyčejných lidí o finanční svobodě celý život jenom marně sní – i když třeba mají práci, která je baví, a jsou docela spokojení. Ti mají vlastně docela štěstí.

Může to totiž být horší. Jiní totiž chodí do práce, která je nenaplňuje, nebaví a vlastně jenom odškrtávají políčka v kalendáři, odpočítávají roky do důchodu… Nežijí. Jenom přežívají. Do práce chodí čistě kvůli přežití, kvůli penězům, z nichž pak přežijí do další výplaty. A znovu.

To je bohužel každodenní realita obrovského množství lidí.

Přitom cíl, jehož formulací celý tento článek začal, není zdaleka tak nedosažitelný, jak se na první pohled může zdát. Cesta k finanční svobodě je otevřena každému, ale zároveň není pro každého. Je to takový malý paradox.

Kdo jí tedy dosáhne a kdo ne? Co odlišuje úspěšné od neúspěšných? V čem je ten rozdíl?

Rozdíl spočívá v OCHOTĚ něco pro to udělat. Finanční svoboda není zadarmo – bude Vás stát hodně úsilí, sebekázně a v neposlední řadě i volný čas.

Ale nestojí to za to?

1. Pracujte na sobě

Tento krok bude obnášet nejvíce práce. Ale je tím nejdůležitějším. Abyste uspěli na cestě za finanční svobodou, musíte začít u sebe. To ostatně neplatí jen pro získání finanční svobody, ale naprosto ve všem – pokud chcete dosáhnout něčeho zásadního, musíte začít prací na sobě.

Vzdělání ve finanční oblasti je naprostou nutností, bez které se nepohnete dál. Začněte studovat knihy a příručky o seberozvoji, finanční svobodě a souvisejících tématech.

Pokud se Vám naskytne možnost absolvovat například kurz finanční gramotnosti či jakýkoliv jiný, o němž si myslíte, že může být přínosný, neváhejte se ho zúčastnit. Čím vyšší bude Vaše finanční gramotnost a orientace ve finančním světě, tím vyšší bude Vaše šance na finanční nezávislost.

2. Buďte strůjcem svého štěstí

Převezměte odpovědnost za svůj život. To, jak bude vypadat, záleží jenom na Vašich rozhodnutích. Jakmile tohle přijmete a stane se to Vaší filozofií, může Vám to doslova změnit život. Vědomí, že můžete dosáhnout všeho, co si budete přát, je mocný nástroj. Jen tomu musíte opravdu věřit.

3. Zbavte se negativního myšlení o penězích a bohatých lidech

Slýchali jste v dětství negativní výroky na adresu boháčů nebo peněz obecně?

Třeba že peníze kazí charakter? Jsou původcem všeho zla? Reagujete na bohatství jiných negativně a myslíte si něco o zlodějích?

Pokud ano, budete na svém přístupu muset od základů zapracovat. Zároveň se snažte za každou cenu vyhnout těmto pěti stereotypům, kterými negativně ovlivňujeme své děti.

4. Definujte si cíle

Není cíl, není cesta. Tím, že si stanovíte cíl, kterého chcete dosáhnout, si v podstatě umožníte začít na tom pracovat. Tento cíl „hoďte na papír“, abyste to měli černé na bílém, a pokračujte podrobnou strategií, jak tohoto cíle plánujete dosáhnout. 

Jakým dalším krokům se v cestě za finanční svobodou nevyhneme?

Otočte, prosím, na 2. stránku.