4 pro a proti českého živnostníka

Zakládat firmu, anebo živnost?

Stojíte před tímto dilematem?

Nebo nevíte, v čem vlastně spočívá – prostě hlavně chcete pracovat sami na sebe?

Pak tuto základní otázku nepodceňujte. Než se pustíte do díla, musíte si ujasnit formu podnikání: podnikat jako fyzická, nebo právnická osoba? Ačkoli se to nezdá, výběr formy podnikání je kritickým faktorem úspěchu, nejde o žádnou formalitu nebo kosmetickou záležitost.

Podle čeho se tedy rozhodnout?

Srovnáním dvou nejčastějších typů podnikání se důkladně věnujeme v časopisu Business Leaders, který nelze sehnat jinde než zde. Aby však ti, kteří se k prvnímu vydání nedostali, měli alespoň základní informaci, povězme si o tom stručně.

Situace v Česku

V České republice nejčastěji podniká fyzická osoba. Takového podnikatele označujeme osobou samostatně výdělečně činnou, živnostníkem.

Zájemce o podnikání formou živnosti musí splňovat následující:

Být dospělý, tedy mít 18 let a více.

Nesmí mít žádné dluhy u finančního úřadu, na sociálním a zdravotním pojištění.

Musí být způsobilý k právním úkonům.

Musí být bezúhonný (čistý trestní rejstřík).

Je důležité si uvědomit, že živnost je podnikání na vlastní jméno, takže živnostník není schován za jménem společnosti. To přináší výhody i nevýhody. Pojďme se podívat na ty nejvýznamnější.

Nejprve výhody živnosti:

1. Jednoduché založení

Živnostenský list je tou nejjednodušší cestou, jak podnikat. A je to i nejrychlejší způsob, jak podnikání založit.

Stačí na kterémkoli živnostenském úřadě vyplnit registrační formulář. Tím jsou provedena všechna základní ohlášení a registrace najednou.

2. Nejlevnější řešení

Na založení živnostenského listu (ohlášení živnosti) stačí 1000 Kč, levnější start podnikání nezažijete. Chápejte to jako poplatek za vstupné do živnostenského podnikání.

Přemýšlejte hned napoprvé, jaké všechny činnosti chcete provozovat. Pokud si totiž budete chtít dodatečně rozšířit podnikání i na jiné oblasti, čeká Vás poplatek 500 Kč za další obtěžování úřadu. A to bez ohledu na to, zda ohlašujete jednu další živnost nebo více dalších živností současně.

3. Jednoduchá administrativa

Živnostenské podnikání má nepochybně nižší nároky na administrativu i během celého dalšího podnikání, nejen u svého zakládání. Papírování zvládne živnostník obvykle vlastními silami. A to zvláště tehdy, když se rozhodne uplatňovat takzvaný výdajový paušál. Pak si musí schraňovat pouze vydané faktury (za to, co mu ostatní platí) a výpisy ze svého bankovního účtu (zvláště pro kontrolu plateb, které na účet přicházely, ale i těch, které z účtu odcházely).

4. Výdajový paušál

Už byl zmíněn a značně usnadňuje administrativu. Živnostník díky němu nemusí vést složité účetnictví. Postačí mu, jak bylo uvedeno, uchovávat si výpisy z bankovního účtu a faktury, které během daného zdaňovacího období vydal. Výhoda paušálu ovšem může být i finanční.

Stát totiž umožňuje šmahem odepisovat i ty náklady, které živnostník ve skutečnosti vůbec nevydal. Výhodné je to oboustranně. Živnostník přestane koumat, jak to udělat, aby státu odvedl co nejnižší daň, a stát má jistotu, že vůbec nějaké daně od daného živnostníka vybere.

Výdajový paušál se jednoznačně vyplatí tehdy, pokud má Vaše podnikání vysokou přidanou hodnotu a nízké náklady. Díky této výhodě si můžete legálně vytvořit fiktivní náklady, které se vůbec neudály, a tím ušetřit na daních a odvodech. Více o tom, jak využívat výdajové paušály, se dočtete v časopise Business Leaders.

Podnikat na bázi živnosti tedy zní dobře. Nezapomeňme však, že každá mince má dvě strany. A na tu odvrácenou se podíváme teď.

Obraťte, prosím, na 2. stránku.