10 rad, jak úspěšně nastartovat podnikání

Rozhodnutí, zda začít podnikat, může být pro jednoho otázka okamžiku, pro jiného pak dlouhých měsíců, někdy i let. Je to bezpochyby jedno z nejzásadnějších rozhodnutí v životě. V tomto článku se však nebudeme zabývat důvody, proč byste měli nebo neměli začít, případně jak a podle čeho se rozhodovat. Přesuňme se v myšlenkách o krok dále – do chvíle, když už máte rozhodnutí. Stačí to vnitřní, niterní. Moment, kdy si sami v sobě ujasníte, že tudy vede vaše cesta. Chcete se do toho pustit. Máte velká očekávání, ale i velké obavy – to je naprosto přirozené. Není to snadná cesta, ale půjdete-li po ní úspěšně, budete ji milovat.

Podívejme se společně na pár ukazatelů směru, nad nimiž by se měl zamyslet každý, kdo je v této fázi, nazvěme ji druhou, přípravnou. (První fázi, tedy rozhodování, máte úspěšně za sebou.) Z následujících řádků se dozvíte, jak nastartovat podnikání, aby bylo úspěšné a neprodělalo.

1. Dělejte to, v čem jste nejlepší

Je možné, že už sice víte, že chcete podnikat, ale zkrátka nevíte v čem, v jakém oboru. To není nic neobvyklého. Stalo se to například Markétě Puzrlové, o níž jsme psali v článku Proč je podnikání jako láska aneb Cesta bývalé úřednice k čajům. Věděla, že podnikat chce a bude, cítila v sobě podnikatelského ducha, netušila ale, v jakém to bude oboru. „Hledala jsem produkt, který mi bude sedět a se kterým bych se mohla zcela ztotožnit. Nejsem takový profesionál, abych dokázala prodávat něco, čemu nevěřím, to u mě prostě nefunguje,“ vysvětlovala svoje dlouhé hledání.

Nehledejte obor, který je nejziskovější, nejúžasnější nebo nejjednodušší. Nesnažte se řídit „instantními“ recepty na rychlý úspěch. Žádný obor totiž není jednoduchý. Ujasněte si, co vás baví a v čem vynikáte. Budete touto činností trávit celé dny a měsíce s minimem volného času, přinejmenším ze začátku (což může trvat rok, ale klidně i pět). Pokud vás to nebude bavit, nejspíš to při prvním větším problému vzdáte.

2. Začněte od nuly

Rozhodně nezačínejte podnikat z mínusu. Pokud si vezmete půjčku na start podnikání, budete v mnohem větším stresu, což může vést k chybným rozhodnutím. Vaše motivace se omezí pouze na vydělání peněz, což z vás rozhodně neudělá úspěšného a spokojeného podnikatele.

Pokud máte velký podnikatelský záměr a na začátku budete potřebovat velkou investici, najděte si investora. Zbytečně se nezadlužujte. Vždycky existuje možnost, jak se realizovat ve vysněném oboru, začít v menším měřítku a postupem času se propracovat k něčemu většímu.

3. Nečekejte procházku růžovým sadem

Nenechte se ukolébat představou, že se všechno bude ideálně dařit. Můžete mít perfektní byznys plán, vybraný ideální obor, dostatek počátečních financí a zkrátka vše tip ťop přichystáno na rozjezd, a přece nemusí jít vše jako po másle. Problémy a překážky se objeví vždy. Proto si sami v sobě ujasněte, že jste připraveni se s nimi vypořádat – a uspět.

Mějte na paměti statistiky – do pěti let skončí devadesát procent založených společností. Tuto informaci neberte jako něco, co vás má od podnikání odradit, ale naopak varovat a připravit. Očekávejte nejlepší scénář, ale zároveň buďte připraveni na nejhorší.

Otočte, prosím, na 2. stránku.