7 dovedností, které musel zvládnout každý, kdo má dnes úspěch

Proč oni uspěli, a já pořád ne?

Čeho oni mají víc, a já méně?

Co funguje jako gravitace na úspěch a kde se TO zapíná?

V každém vydání časopisu Business Leaders na konkrétních příbězích ukazujeme, co vyžaduje úspěch, proč je nutné odhodlání a doplnění tvrdé práce specifickým způsobem myšlení i co přesně toto myšlení vyžaduje.

Co všechny úspěšné lidi spojuje? Co je důležité si osvojit?

1) Správně zacházet s penězi

Spojovat úspěch s penězi vždy nelze. Nicméně v obchodním světě je úspěch nekompromisně vyjádřen penězi, přesněji finanční stabilitou.

To je důvod, proč je nutné se naučit zacházet s penězi, tím spíše, když výše naší mzdy neodpovídá tomu, co bychom si představovali. Právě tak se naučíme být ekonomicky zodpovědní, a když už utrácíme, utrácet za věci, které potřebujeme, ne za ty, které chceme.

Podstatou dlouhodobého úspěchu není mít peníze. U dědiců či výherců v loterii se pravidelně děje, že peníze mají, spadnou jim do klína, ale celé jmění utratí a nic jim nezbude. Peníze jim nechyběly, správné myšlení ano.

Ano, i když budeme bohatí, můžeme přijít na mizinu. Stačí utrácet více, než vyděláme. Když však začneme trénovat sebekontrolu, začne být pro nás snazší hromadit finance a činit uvážlivé investice. Jak se to dělá, podrobně řešíme v tištěném magazínu Business Leaders.

2) Umět přiznat si chybu

Možná Vás to udiví, ale jedním z nejlepších způsobů, jak ušetřit čas, peníze i energii, je naučit se selhat rychleji. Selhání je totiž v lidském životě nevyhnutelné a žádoucí. Jen tak se učíme, kde děláme chybu, tudíž kde už příště neselhat.

Jediným skutečně negativním selháním je ze selhání se nepoučit. Tudíž dělat stále stejné chyby. Pak se nemůžeme divit, že dostáváme stále stejné výsledky.

Úspěšný člověk se naučil rozpoznat, že se něco nepovedlo a že je čas daný postup opustit. Ušetřil tím nejen spoustu peněz a energie, ale hlavně času, který je neobnovitelný.

Pojďme zkoušet. Spousta věcí totiž může fungovat teoreticky, ale v praxi nikoli. A naopak můžeme zbytečně váhat nad věcmi, které by v praxi fungovaly. Dokud je nezkusíme, tak to nezjistíme.

Zkus a uvidíš – jednoduchá strategie. Nehroutit se z chyby, naopak ji uvítat, přiznat a napravit. Selhat není ostuda. Je to cesta vpřed.

3) Dokázat být šéfem

Lidé dole nadávají na lidi nahoře. To je běžné. Málokdy ale nadávají ti, kteří nahoře byli a spadli dolů. Vědí totiž, že být nahoře není jen výhoda. Být nahoře má také druhou stranu mince. A tou je odpovědnost.

Úspěšní lidé považují za ztrátu času na někoho nadávat. Nikoho druhého beztak nezměníte. Oni daleko racionálněji přebírají odpovědnost za své směřování. Stávají se šéfy – týmu nebo jen svého života. Obchodní cesty, jak se stát šéfem, jsou v podstatě dvě – kariérní a podnikatelská. Ať je Vám bližší kterákoli, zjistíte na ní, jaké je činit náročná rozhodnutí. Tato zkušenost otevírá brblalům od pípy oči. Najednou mnohem lépe rozumíme svým (bývalým) šéfům.

Podřízení mají sklon stěžovat si na necitlivost nadřízených, zpochybňovat jejich rozhodnutí… „Tss, já bych to dělal lépe.“

Fajn, každý má příležitost. Zkusme si alespoň malý vlastní projekt. Zjistíme, co obnáší to, aby práce byla udělána celá, komplexně a správně. Budeme určitě hodně chybovat, ale to nakonec nevadí. I když podřízení budou nadávat, my alespoň svými chybami zjistíme, jaké metody jsou třeba k dosažení výsledků.

Jaké největší úskalí přináší úspěch a jakou výzvou si musel projít každý úspěšný člověk?

Obraťte, prosím, na 2. stránku.