Nechce se vám dělat MBA? 6 alternativ ke studiu

4. Zkuste sami podnikat

Pokud cítíte, že být zaměstnancem (už) není pro Vás, můžete si prorazit svou vlastní cestu. Zkušenosti nabyté vlastním podnikáním nezískáte nikde jinde.

Za peníze, které byste investovali do MBA studia, se dá začít podnikat poměrně snadno – samozřejmě v závislosti na oboru, který si vyberete.

5. Učte se cizí jazyk

Ano, je to pracné. Vypadá to jako hodně dřiny a běh na dlouhou trať. Ale ani kvalitní kurz MBA neabsolvujete bez námahy.

Samozřejmostí by měla být dobrá znalost angličtiny, hodí se i němčina, ruština nebo španělština. Lukrativní může být rovněž čínština, jelikož Čína dnes hraje v otázce světového hospodářství prim a je předním výrobcem spotřebního zboží. Hovořit s čínskými obchodními partnery jejich jazykem znamená velkou konkurenční výhodu.

6. Naučte se programovat

Je internetová doba, ale jen o to nejde. Jistěže programovací dovednost se může pozitivně promítnout do toho, co děláte. Jenže mimo viditelný přínos – tedy že si můžete něco naprogramovat – můžete mít prospěch i z dalších aspektů. Jakých?

Programování vyžaduje logické myšlení a organizovanost. Naučí Vás komplexní problém rozložit na menší, jednodušší části. Tuto schopnost uplatníte při řízení a organizování čehokoliv. Programovací jazyky mají navíc vliv na způsob, jakým lidé myslí, pomáhají tedy rozvíjet mysl.

Všechny zmíněné alternativy můžete využít jako inspiraci při hledání té správné cesty, pokud cítíte, že MBA není nic pro Vás. Jestli však o studiu MBA uvažujete a váháte, který program nebo školu zvolit a podle jakých kritérií se orientovat, odpovědi nabízí magazín Business Leaders – včetně zkušenosti těch, kteří již z programu profitují. Magazín je možné získat pouze zde.

© Veronika Vajglová