Nechce se vám dělat MBA? 6 alternativ ke studiu

Kdo četl první vydání magazínu Business Leaders, už si patrně neklade otázku, zda se studium MBA vyplatí. Jeden z nejžádanějších způsobů navazujícího vzdělání ovšem není vhodný pro všechny profese či povolání. Navíc náklady na získání titulu MBA jsou vysoké a studium předpokládá (nebo i přímo vyžaduje) zkušenosti s řízením lidí a pokročilou znalost angličtiny.

Otázka je tedy jasná:

Existují alternativy ke studiu MBA? Ba dokonce takové, které by byly vhodnější, levnější a mnohdy poskytovaly rychlejší a vyšší návratnost investice?

Jistěže. Doporučujeme jich šest. Vyberte si, která Vám nejlépe pasuje k Vašemu oboru a situaci. Není nutné následovat všechny, každopádně nějakou z alternativ stojí za to zkusit.

1. Získejte certifikaci

Existuje ve Vašem oboru certifikace? Něco, co Vám pomůže posunout se kariérně dál Pokud ano, rozhodně o této možnosti uvažujte.

Nejenže to může být vzhledem k Vašemu oboru vhodnější cesta, ale získání certifikace je zpravidla kratší než studium MBA.

Další výhodou může být lepší zaměření studia dle specifik Vašeho oboru.

2. Budujte své prodejní dovednosti

Na prodeji je postaven systém kapitalismu. Bez prodeje nemůže existovat žádná výměna peněz a zboží. Prodejní dovednosti jsou proto zásadní konkurenční výhodou. Pokud víte, že je ve svém povolání potřebujete, zaměřte se na jejich pilování.

Proto místo MBA studia investujte raději do kvalitních prodejních kurzů. Rovněž můžete na svých prodejních schopnostech pracovat čtením odborné literatury, sledováním instruktážních videí a navštěvováním seminářů.

spolupracující tým

Platí to jak pro zaměstnance, kteří musejí umět mimo jiné „prodat“ i své schopnosti a dovednosti, tak pro podnikatele – a to dvojnásobně. Sebelepší podnikatelský nápad je k ničemu, pokud se Vám nepodaří přilákat zákazníky, investory, talentované zaměstnance – a to závisí právě na schopnosti prodávat.

3. Pracujte pro úspěšné lidi

Některé věci Vás naučí pouze praxe. Zkušenost je to, co Vám dá know-how a konkurenční výhodu. Práce pro úspěšného člověka, který se v podstatě stane Vaším mentorem, může znamenat zásadní zkušenost. Jedno moudro říká, že do třiceti by měl člověk pracovat pro zkušenosti a po třicítce tyto zkušenosti zúročit.

Chcete-li najít skvělého učitele, zajímejte se o úspěšné lidi a zajímavé osobnosti svého oboru. Díky internetu je to hračka. Využít můžete profesní organizace nebo třeba síť LinkedIn.

Stačí napsat. Pokusit se. Nebo i to je zatěžko?

Jaké 3 další možnosti alternativ ke studiu MBA existují?

Otočte, prosím, na 2. stránku.