5 otázek, které si URČITĚ položte, než si půjdete půjčit

Dluhy českých domácností nadále rostou. Ke konci března dlužily bankám 1,339 bilionu korun. Pro srovnání: Veřejný dluh České republiky činí přibližně 1,854 bilionu korun.

Ještě horší je to s dluhy Čechů vůči nebankovním společnostem, které mazaně požadují takové úroky, aby nebyly tak snadno splatitelné. Dlužníci pak jednoduše jako lusknutím prstu přicházejí o své nemovitosti, kterými za často malou půjčku ručili…

Opravdu to musí být? Opravdu Češi znají skutečný stav svých financí? Opravdu předem vědí, z čeho budou půjčku splácet? Opravdu je jim jasné, kolik peněz si potřebují půjčit – a opravdu je všechny potřebují?

To jsou jen některé z otázek, které naznačují, do jaké míry bývá půjčka promyšlená. Pokud uvažujete o půjčce, položte si prosím následujících 5 otázek, ještě než se upíšete.

1. Opravdu potřebuji půjčku?

Základní otázka, z níž by měly vyvěrat další jako: Na co ji chci použít? Skutečně tu danou věc potřebuji a nenajdu ve svém rozpočtu úspory, které by mi dovolily si to pořídit rovněž, jen bez závazků a nákladů?

Pokud se totiž rozhodnete zadlužit, měl by Váš motiv být skutečně silný a promyšlený. Půjčka totiž zdaleka není jen o získání schválení od banky. To rozhodnutí přímo ovlivní Vaši budoucnost.

Půjčka je totiž spotřebovávání budoucího užitku. Ano, připravte se na to, že se obíráte o budoucí užitek. O vydělané peníze a jejich případné zhodnocení. A z toho, co zbude, poplatky, které budete platit, a úroky ukrojí další podstatnou část.

Opravdu, je snadné se zadlužit. Ale málokomu, kdo se zadluží, dojde, že to může být fatálně na úkor budoucnosti.

2. Kolik skutečně potřebuji?

Jedna z nejnebezpečnějších otázek bankovního úředníka: Kolik skutečně potřebujete? Žadatele to svádí k tomu, aby vycházel z částky, kterou potřebuje. Ve skutečnosti by měl prvořadě vycházet ze své schopnosti splácet.

Jestliže se nám zalíbí honosný zámeček za sto milionů korun, pak bankovní úředník se nás zeptá: Kolik na něj potřebujete? Měl by se však ptát: Kolik si můžete dovolit půjčit?

A pozor, tady nejde vůbec jen o výši splátky. Ptejme se také: Kolik mi vlastně zbude na život? Z čeho budu žít, když se něco pokazí? Co když mě právě půjčka dostane do finančních potíží?

I když Vám banka schválí půjčku na vyšší částku (udělá to velmi ochotně), vezměte jen to, co OPRAVDU POTŘEBUJETE. Nejenže byste pak platili za něco, co nepotřebujete, ale snadno se takové peníze navíc rozkutálí, ani nebudete vědět jak.

3. Jak jsou na tom moje finance?

Je zajímavé, že o půjčku často žádají lidé, kteří nemají ponětí o skutečném stavu svých financí. Nevedou si žádnou tabulku s domácím rozpočtem (návod je zde), jako příliš složité jim připadá vést si ji i na počítači v Excelu.

Vypadá to opravdu jako nuda: Příjmy na jednu stranu a výdaje na druhou; co musím tento měsíc zaplatit a jaké platby mi přijdou/přišly na účet… Přitom právě takto velmi rychle zjistíme, že ve skutečnosti potřebujeme úplně jinou výši půjčky, že půjčku nebudeme moci splácet a zda danou věc skutečně potřebujeme pořídit na úvěr.

Další otázky, které si lidé nepokládají a pak litují?

Otočte, prosím, na 2. stránku.