15 tipů, jak najít čas v čase: Jak být produktivnější?

Každý z nás má pomyslné konto, na němž úderem každé půlnoci přistane 86 400 sekund.

Nemůžeme si je převést na žádný spořicí účet, musíme s nimi pracovat. Tady a teď.

Jak s nimi naložit co nejlépe?

Čas je tou nejcennější komoditou, kterou máme. Proto bychom se měli každý den pokoušet nakládat s ním co nejefektivněji. Podívejme se na několik způsobů, které nám mohou pomoci lépe s časem pracovat. Ve finále můžeme ušetřit celé hodiny, o nichž si myslíme, že jsou ztracené.

1. Buďte organizovaní

Stává se Vám, že se občas v noci probudíte a začnete přemýšlet o pracovních problémech? O tom, co je vlastně třeba další den udělat, kolik toho na Vás čeká? Pokud se chcete nočního dumání zbavit, zkuste si večer připravit plán dalšího dne. Díky uspořádání úkolů se navíc ráno rychleji zorientujete, což je první krok ke správnému a efektivnějšímu nakládání s časem.

Tip: Zkuste věnovat každý večer cca 15 minut přípravě na další den. Dodržte to alespoň týden a poté zhodnoťte, zda Vám takto investovaný čas přinesl výsledky a všimli jste si pozitivního rozdílu. V neděli si můžete vyhradit až půlhodinku na sestavení seznamu toho nejdůležitějšího, co Vás následující týden čeká.

2. Stanovte si priority

Je Váš kalendář nabitý úkoly od shora až dolů? Abyste zbytečně neztráceli čas a úkolům se věnovali podle důležitosti, je nutné správně nastavit priority.

K tomu stačí pokládat si vhodné otázky. Ty mohou pro představu vypadat třeba takto: Jak moc daný úkol spěchá? Závisí na jeho splnění další úkol nebo práce někoho dalšího? Kolik mi vydělá? Musím jej udělat já, nebo mohu delegovat? Posune mě blíž k mým cílům?

3. Využijte moderní aplikace

Doba chytrých telefonů je pro efektivní plánování jako stvořená. Jestliže máte rádi aplikace, můžete je využít i k tomuto účelu. Softwarové vychytávky mohou pomoci práci automatizovat a šetřit čas.

Základem je plánovací kalendář s důležitými daty a upozorněními. Mezi velké pomocníky patří sdílený disk, sdílené dokumenty, chytré aplikace na poznámky a sdílení úkolů. Využít můžete i aplikace na telekonferenční hovory. Je jedno, jaký operační systém používáte, na všechny se najdou dobré nástroje, stačí si vybrat z nabídky.

Co je to Paretovo pravidlo a jak nám může pomoci s produktivitou?

Otočte, prosím, na 2. stránku.