10 jednoduchých způsobů, jak si přijít na více peněz

V článku o správném nakládání se zpětnou vazbou tvrdíme, že zpětná vazba se má nejen vítat, ale i co nejlépe využít.

Vším, co Vám prostřednictvím článků radíme, se sami řídíme.

Součástí zpětné vazby jednoho čtenáře byla i větička: Chci být úspěšný, splatit dluhy a začít investovat… Jenže kde mám vzít peníze navíc, abych je mohl splatit rychleji?“

A my jsme se rozhodli, že na to neodpovíme jen jednomu čtenáři, ale všem, které by takové téma zajímalo.

Úvodem je potřeba říci, že existuje několik způsobů, jak dosáhnout finanční svobody. Buďto začneme vydělávat víc peněz nebo lépe využívat současné zdroje.

Odrazový můstek představuje pořádek ve financích. S tím může pomoci tzv. rozvaha. (podrobnosti najdete zde).

Druhým krokem je vyjít s příjmem, jaký v současné době máme. Přestat žít na dluh. Přestat utrácet vše do poslední koruny. Výborným pomocníkem je v tomto případě domácí rozpočet, naučí totiž ušetřit více z toho, co máme k dispozici.

Snažme se za každou cenu vyhnout konzumnímu uvažování, tak příznačnému pro dnešní dobu. Život na dluh není ideálním řešením. Úvěr znamená pořídit si něco za peníze, které vyděláte v budoucnu, a za tento „luxus“ patřičně zaplatit.

Existuje celá řada způsobů, jak si přijít na více peněz. Nejde ani tak o závratné sumy, které okamžitě vyřeší pět let splátek hypotéky, ale o přilepšení k výplatě. I při práci na plný úvazek to jde. Pokud uvažujete o novém zdroji svých příjmů, zkuste zvážit následující možnosti.

1. Nechte si zvýšit plat nebo změňte zaměstnavatele

Nejspíš namítnete: To se snadno řekne, ale hůř udělá.

Rozhovor s nadřízeným o zvýšení platu není nic příjemného. Strach bývá dvojí – ze šéfa samotného a ze strachu, že si (v jeho očích) přidat nezasloužíte. Nebojte se ozvat. Pravděpodobnost, že šéf na Vaši žádost odpoví kladně, zvýšíte také dodržováním zásad, o kterých jsme psali zde.

Velmi často se stává, že Vás patřičně neocení ve firmě, kde léta pracujete. Může to být vinou špatných mezilidských vztahů nebo nedoceněním Vaší práce. Jestliže s výší platu nejste spokojeni a domníváte se, že Vám náleží víc, ale Vaše žádosti o přidání jsou bez šance, zkuste změnit zaměstnavatele.

Nemusíte dát výpověď a pak začít hledat, zkuste to naopak. Zjistěte, jaké jsou Vaše možnosti, odpovězte na několik nabídek práce a zmapujte terén. Dnes je o kvalitní, spolehlivé a kvalifikované zaměstnance nouze.

2. Zvyšte si kvalifikaci

Pokud pracujete na pozici, kde Vám nepřidají a ještě často slýcháte, že jste snadno nahraditelní, vyřešte to zvýšením své kvalifikace. Doplnění formálního vzdělání, zlepšení jazykové výbavy nebo specializace… možností je mnoho, záleží na povaze konkrétního zaměstnání a oboru.

Zajímavou formou, jak nakopnout kariérní růst, je studium MBA. Absolventi často dosahují až dvojnásobného platu. V únorovém čísle časopisu Business Leaders jsme podrobně zmapovali, pro koho je studium MBA správnou volbou a komu se vyplatí. Pro jeho odběr se můžete zaregistrovat zde.

3. Prodejte oblečení, které nenosíte

Snad každý najde v šatníku zachovalé kousky oblečení, které nepatřily k nejlevnějším, a přitom je nenosí. Ať už je to proto, že se přestaly líbit, nesedí nebo jejich nákup byl zkrátka omyl. Nafoťte, co nenosíte, a zkuste to prodat například přes Aukro, Vinted, VotočVohoz, facebookové bazarové skupiny apod.

Někteří lidé se v této snadné a zábavné činnosti zhlédli natolik, že na tom založili podnikání, překupují a prodávají oblečení.

Tip: Nemusíte zůstávat jen u oblečení. Jestliže máte sběratelské sklony a je Vám líto cokoliv vyhodit, projděte své nashromážděné poklady. Na internetu rychle zjistíte, co se za jakou cenu prodává a na čem se dá vydělat. Stačí tyto věci nafotit a vystavit na internet.

Jaké další způsoby přivýdělku existují?

Otočte, prosím, na 2. stránku.