Rozvaha jako základ domácích financí

Co je to rozvaha a jak nám může pomoci zlepšit domácí rozpočet?

Rozvaha má dva významy. Za prvé je to klidná mysl, schopná rozumného uvažování, za druhé účetní bilance.

My se podíváme na druhý význam tohoto slova.

Stává se Vám, že nevyjdete s penězi? Do výplaty je ještě daleko, ale v peněžence se Vám začínají tvořit pavučiny?

Nejde o nic neobvyklého. Člověk lehce ztratí přehled o stavu svých financí. Problém nastává ve chvíli, kdy přestane s penězi vycházet.

Ukážeme si, jak pavučiny vymést. Jednou pro vždy.

A použijeme k tomu ROZVAHU.

V článku Jak pracovat s domácím rozpočtem jsme si vysvětlili, proč bychom si měli vést domácí účetnictví a jak na to. Tentokrát se podíváme na metodu, která nám ukáže, jak jsme na tom s majetkem celkově. Uděláme si takovou finanční inventuru, abychom zjistili, jak se nám daří tvořit rodinné bohatství.

Na první pohled to může vypadat, že se skvěle daří. Nový dům či byt, nové auto, dovolené, večeře, drahé dárky… Této iluzi se dá lehce podlehnout, jenže po krátkém období životního stylu snů může přijít nepříjemné vystřízlivění. Je to opravdu bohatství, nebo život na úvěr? Nehrozí dokonce dluhová past? Možná Vás to překvapí, ale do té nepadají jen lidé s nízkými příjmy.

ROZVAHA je užitečná věc. Poskytne nám jasný přehled o našem majetku, kdy porovnáváme naše AKTIVA a PASIVA.

AKTIVUM je náš majetek, něco, co nám peníze do kapsy přináší.

PASIVUM nám peníze z kapsy bere.

Mezi aktiva můžeme počítat akcie nebo nemovitosti. R. Kiyosaki považuje nemovitost za aktivum jen v případě, že ji pronajímáme a přináší nám příjem. Vlastní dům nebo byt považuje za pasivum, protože jsou s ním spojené výdaje. Obecně se ale byt či dům považuje za aktivum, jde tedy spíše o úhel pohledu. (Při koupi nemovitosti za výhodnou cenu a při hypotéce s nízkou úrokovou sazbou lze říci, že celkové náklady jsou stejné jako v pronájmu, situace je ale daleko výhodnější. Proto nemovitosti řadíme mezi aktiva.)

1. Soupis AKTIV

Ukažme si konkrétní návod, jak zacházet s rozvahou.

Vytvoříme si tabulku v textovém editoru (např. excel), použít můžeme i obyčejnou tužku a papír. Vlevo budeme psát aktiva, vpravo pasiva.

Pod AKTIVA si sepíšeme veškerý majetek. Začneme od největších položek, jako je vlastní bydlení. Nemusíme si nechávat dělat odborný posudek, stačí orientačně zvolit tržní cenu.

Jak na to? Předně zjistíme, jak se pohybují ceny podobných nemovitostí v okolí. (Zvažte lokalitu a stav) Pokud od koupě neuplynulo ještě moc času, použijme cenu, kterou jsme zaplatili.

Auto je diskutabilní položka. Jednak nám peníze bere, jednak rychle ztrácí na hodnotě. Obecně je ale bráno jako aktivum, proto se k této variantě přikloníme i my. Při stanovení ceny opět zjistíme, za kolik se prodávají obdobné vozy. Nepišme pořizovací cenu, ta přestala platit ve chvíli, kdy jsme ujeli prvních pár kilometrů.

Mezi snadněji definovatelné položky bude patřit stav bankovního účtu (pokud nejsme v mínusu) a spoření (stavební, ale i různé spořicí účty apod.). Do kolonky investice uveďte hodnotu akcií, podílových fondů apod.

Do aktiv řadíme i umělecká díla, starožitnosti, mince… Zapsat můžeme i drobný majetek (např. vybavení bytu). Tržní hodnota těchto věcí je však velmi odlišná od pořizovací. Odborníci na majetek obvykle nedoporučují tyto položky do rozvahy zařazovat, případně pro orientaci uvádět čtvrtinovou hodnotu pořizovací ceny.

Máte sepsáno? V tom případě budeme pokračovat pasivy.

 Otočte, prosím, na 2. stránku.