Investice jako obilí: 7 schopností, které potřebujeme ke správnému investování

Víte, že k rychlejšímu množení svých peněz potřebujete kromě vydělávání a šetření také investovat?

A na čem vlastně závisí úspěšnost investora?

Když se řekne INVESTICE, jako první nás obvykle napadnou akcie nebo bankovní produkty. Ale investice se nemusí vztahovat pouze na peníze. Jejich princip lze aplikovat téměř na cokoli v životě. Cokoli, do čeho vkládáme svůj čas, energii, vědomosti, chceme obrátit v adekvátní výnos. Ano, přístupy, které se využívají ve světě finančních investic, mají mnoho společného s obecnými principy úspěchu.

Co je vlastně investice?

Investici je odložení spotřeby pro dosažení budoucího zisku.

V praxi to znamená, že si něco nekoupím, protože věřím, že když dané peníze odložím do něčeho jiného, mohou mi přinést větší užitek.

Příkladem může být vzdělání. Proč lidé investují to nejdražší, co mají, vlastní čas, navíc ještě úsilí a peníze do studia? Protože očekávají, že se jim to po letech vrátí a zhodnotí – třeba v podobě snazší práce, vyšší mzdy a pohodlnějšího života.

Správný investor je ten, kdo umí odhadnout míru rizika i míru užitku. K tomu by měl mít několik základních schopností. Možná je máte už Vy sami, aniž byste měli s investováním zkušenost. Jaké to jsou?

1. Schopnost oddálit uspokojení potřeb

Vysvětleme si to na příkladu zemědělství. Máme k dispozici obilí. Můžeme ho buď spotřebovat (sníst), nebo zasadit.

V prvním případě jej umeleme, upečeme si z něj chleba a ten sníme. Tím uspokojíme své okamžité potřeby. To je určitě fajn. Ale přijdeme o zdroj dlouhodobé obživy.

Ve druhém případě svou okamžitou potřebu (spotřebu) odložíme a obilí zasadíme. Vystavujeme se tedy riziku, ovšem ve prospěch větších zisků v budoucnu.

Pokud se urodí, budeme mít obilí nejen na okamžitou spotřebu, ale na několik let dopředu. Případně nadbytek budeme moci využít pro směnu.

Riziko představuje nepřízeň počasí (přílišné sucho, přílišné deště), jež může úrodu poškodit a my o ni můžeme přijít zcela nebo zčásti.

2. Schopnost rozlišovat mýtus od pravdy

Schopný investor se řídí vlastním úsudkem a zkušenostmi, jakož i zkušenosti a radami profesionálů z oboru. Ať už se rozhodneme investovat do vzdělání, nemovitostí, akcií či vlastního podnikání, naslouchejme lidem, kteří v této oblasti uspěli.

Rady těch, kteří se o úspěch ani nepokusili, berme s rezervou. Neříkají fakta, ale mýty.

Ti, kteří uspěli, nás překvapí tím, že se neřídí tím, co jim radí většina. Vědí totiž, že pak by mohli mít pouze tolik, co většina. Být na straně většiny v investičním světě neznamená být na straně úspěšných.

3. Schopnost být finančně gramotný

Finanční gramotnost je soubor vědomostí směřujících k tomu, že peníze pracují pro Vás, místo toho, abyste Vy pracovali pro peníze. Finančnímu negramotovi může spadnout do náruče milion, ale když s ním nebude umět naložit, je mu k ničemu.

Prvním krokem k finanční gramotnosti je pochopit základní rozdíl mezi aktivy (co konkrétně mi peníze přináší) a pasivy (co konkrétně mi peníze bere). Základní literaturou, stravitelnou pro laika, je Kiyosakiho Bohatý táta, chudý táta. Náš výběr myšlenek tohoto muže si můžete osvěžit zde.

4. Schopnost sebekázně a disciplíny

Udržet zaměření na cíl není snadné. Zejména když jako investoři kráčíme proti davu, který se nám posmívá, protože stále ještě nemáte výsledky.

Chceme-li ovšem uspět v budování dlouhodobého bohatství v jakékoli formě, potřebujeme cílevědomost a sebekázeň. Pro investiční úspěch je disciplína spolu s jasným cílem zásadní, platí ale i pro všechny ostatní oblasti lidského snažení.

5. Schopnost zvládat osobní emoce

Emoce jsou jedním z největších nepřátel investora. Ten nesmí dělat ukvapená rozhodnutí a reagovat na každý vnější podnět. Reakce musí být výhradně racionální a pečlivě uvážená, navíc v souladu s nastaveným cílem.

Proto je nezbytné zůstat v klidu, i když se věci nevyvíjejí podle představ. Jen tak si vytvoříme schopnost přemýšlet kreativně i pod tlakem a rychle se zotavit z momentálního (dočasného) neúspěchu.

Přemýšlíte jen o současných křivkách Vaší investice?

Nebo se dokážete dívat dlouho dopředu?

Proč? Obraťte, prosím, na 2. stránku.