7 kroků ke splnění finančního cíle

Mít finanční cíle je jedna věc.

Druhá věc je těch cílů dosáhnout. A k tomu se hodí plán.

Cíl bez plánu je totiž jen touha. Nestačí vědět, čeho chceme dosáhnout. Důležité je JAK.

Co by měl obsahovat náš finanční plán, abychom si mohli být jisti, že jsme na správné cestě? Rozhodně se musíme vypořádat se vším, co se nám ji snaží ztížit.

Podívejme se na sedm základních kroků, jak to udělat:

1. krok: Splaťme ŠPATNÉ dluhy

Existuje DOBRÝ a ŠPATNÝ dluh. Rozdíl není v poplatcích a úrocích, ale v tom, na co jej máme.

Ukažme si tento rozdíl jednoduše:

Dobrý dluh: Na hypoteční úvěr se sazbou kolem dvou až tří procent si koupíme vlastní nemovitost.

Špatný dluh: Na spotřebitelský úvěr (úroky mohou být v desítkách procent) nakoupíme elektroniku, vánoční dárky nebo pojedeme na dovolenou.

Ze špatného dluhu nám nezůstane nic, případně spotřební věci, jejichž hodnota rychle klesá. Pokud nějaký špatný dluh máme, měli bychom se snažit jej co nejrychleji splatit. Splacení takových půjček, které naši peněženku vysávají už jenom na samotných úrocích, znamená nejen úlevu a pocit svobody, ale také snazší šetření.

V případě, že máme více půjček a vidina jejich splacení je v nedohlednu, existuje možnost sloučení půjček za výhodnějších podmínek.

2. krok: Zastavme impulzivní nákupy

Impulzivní nákupy se týkají skoro každého z nás. Něco si koupíme a brzy zjistíme, že to vlastně vůbec nepotřebujeme, nevyužijeme a možná ani nechceme. Impulzivní nákupy patří k zabijákům finančních cílů.

Existuje způsob, jak se lze tohoto vyhazování peněz vyvarovat. Vyžaduje to trošku disciplíny, ale není to nic těžkého. Zeptejte se sami sebe: Proč to chci? Opravdu to musím mít? Z jaké části svého rozpočtu to zaplatím?

Pokud jste placeni od hodiny, můžete si i přepočítat, kolik hodin jste odpracovali, abyste tuto sumu vydělali. Opravdu jsem strávil tři dny v práci proto, aby si koupil tohle?

Dalším způsobem je nechat si koupi rozležet v hlavě a vrátit se třeba za týden. Tím je z nákupu vyloučena impulzivnost a zbrklost.

3. krok: Zbavme se drahých (zlo)zvyků

Sledováním svých příjmů a výdajů snadno zjistíme, co nás zbytečně stojí peníze. Káva v kelímku, obědy v restauraci nebo kouření jsou položky rozpočtu, na kterých lze ušetřit. Měsíčně mohou být tyto výdaje v řádu tisícikorun.

Pokud si každý den cestou do práce koupíme kávu za 50 Kč, je to 1000 Kč měsíčně a 12 000 Kč ročně. Dvanáct tisíc v rozpočtu jenom za kávu je celkem dost, co myslíte?

4. krok: Plaťme včas

Jedním z hlavních pravidel zbohatlíků po politickém převratu v roce 1989 bylo: Draho účtovat, pozdě platit. Tehdy to šlo. A dnes?

Pokud patříte mezi ty, pro něž je morálně nemyslitelné zaplatit opožděně složenku nebo nedejbože někomu dlužit peníze, máte o jednu překážku v cestě méně. A také (nejméně) o jednoho nepřítele méně.

Dokážete si představit, jak by Vám zkomplikovalo život, kdyby Vám zaměstnavatel posílal výplatu třeba s dvouměsíčním zpožděním?

Včasné platby jsou základ důvěry i spolupráce a pro každého ve férovém byznysu by to měla být samozřejmost. Na nespolehlivosti se nedá stavět žádný dlouhodobý vztah.

Dnešní legislativa je navíc už taková, že pozdní platby mohou zkomplikovat i získání hypotéky (nebo její refinancování). Nemluvě o zbytečném penále a dalších poplatcích za pozdní platby, respektive zhoršená pověst, která nás začne předcházet.

Na jaký důležité kroky lidé zapomínají a pak žijí zbytečně draze?

Otočte, prosím, na 2. stránku.