Jak si vytvořit finanční plán v 5 krocích

V tištěném magazínu Business Leaders ukazujeme technologii úspěchu v podnikání nebo zaměstnání. Krok za krokem konkrétní případy a know-how úspěšných lidí.

Jeden čtenář mě dostal na lopatky. Ptal se: Váš časopis potřebuji, protože chci mít více peněz. Zatím ale více peněz nemám. Jak si tedy mám koupit předplatné?

Protože si často přejete konzultovat vytváření finančního plánu – řízeného způsobu, jak dosáhnout na více peněz – proč bychom to měli řešit jen s jedním čtenářem? A tak si to pojďme, alespoň základní body, vysvětlit v tomto článku.

K čemu plán

Základní otázka, kterou zkušenější mohou přeskočit. Jim může připadat zbytečné vysvětlování, že směřujeme-li na výlet, je efektivnější si některé uzlové body nejprve naplánovat. Ujasnit si, kdy vyrazit, aby nám optimálně navazovaly spoje. Kdo jen tak vyrazí na nádraží, také se nemusí vlaku dočkat.

Plán zvyšuje míru jistoty. Díky němu se můžeme vyhnout řadě předvídatelných problémů. Navíc šetří čas i peníze. V případě výletu můžeme vyhlédnout výhodnou jízdenku se slevou, nebo si vzít zdravější a levnější svačinu než tu, kterou mají v nádražní knajpě.

Navíc finanční plán znamená přijetí odpovědnosti za vlastní budoucnost. Kdo plánuje výlet, nemůže se už poté na nádraží vymlouvat, že vlak ujel nebo ve vlaku není místo a že za to může ten či onen. Ne, plán znamená převzetí osudu do značné míry do svých rukou.

Jak na něj

Jistěže se můžeme sami vzdělávat a finanční plán zkoušet pilovat po svém.

Nebo se můžeme svěřit finančním poradcům.

V prvním případě můžeme něco podstatného přehlédnout. Ve druhém případě se vystavujeme riziku, že nám budou doporučeny strategie a produkty, které jsou výhodnější pro poradce než pro nás.

Proto také v časopise Business Leaders přinášíme zkušenosti vlastní i podnikatelů, kteří navíc přinášejí unikátní postřehy a funkční metody.

Jakými kroky v každém případě postupovat?

1. krok: Definujme si výchozí bod

Pokud od základů plánujeme svou finanční budoucnost, musíme se nejprve zorientovat.

Kde právě teď jsme?

Jaké máme výchozí podmínky?

Čeká nás tedy důkladná analýza osobních financí a to, čemu se říká rozvaha.

Rozvaha nám pomůže udělat si přehled o našem majetku pomocí porovnání hodnoty aktiv a pasiv. Aktivum je to, co nám peníze do peněženky přináší, pasivum je to, co nám peníze z peněženky vytahuje.

Rozvaha tedy ukáže, jak zdravé jsou naše domácí finance.

Podrobné vysvětlení rozvahy a jak s ní pracovat naleznete zde.

Opravdu víte, kolik měsíčně utrácíte?

Jak můžete být také nemile překvapeni?

Obraťte, prosím, na 2. stránku.