5 dobrých důvodů, proč začít podnikat

Podnikání je jako průjezd mlhou. Máte cíl a víte, kam jedete. Máte plán – cestovní mapu. Vydáte se na cestu a vidíte jen pár metrů před sebe. Nemusíte vědět, co všechno je před vámi – uvidíte to v ten správný čas. Chvílemi máte pochyby, zda jste se na cestu vydali ve správný čas a jestli jste neměli počkat na lepší počasí.

Tady platí dvojnásob, že nezáleží, jak rychle se pohybujete vpřed. Pořád máte velký náskok před těmi, kteří čekají na den, kdy přijde ideální počasí, než se vydají na cestu.

Čím dál se totiž dostáváte, tím mlha slábne, stále víc věcí začne dávat smysl, vidíte, jak vytvářejí celek. Dohlédnete mnohem dál.

Existuje samozřejmě celá řada důvodů, proč začít podnikat. Nejčastěji to bývá seberealizace, splnění snu, touha být vlastním šéfem, časová flexibilita a mnoho dalších. Pojďme se podívat na pět důvodů, díky nimž se někteří na tuto dráhu vydali a které vám mohou pomoci zjistit, jestli by to byla cesta i pro Vás.

1. Vaše kreativita neodpovídá konvencím

Svazuje Vás firemní kultura? Máte pocit, že nezapadáte? Stále přicházíte s novými nápady, ale nemůžete se prosadit kvůli byrokracii nebo zkostnatělému systému? Slýcháte, že tohle není Vaše věc a není to ve Vaší kompetenci?

Pokud jste si na některou z otázek odpověděli kladně, nejspíš nejste tak docela šťastní ve svém současném zaměstnání. U lidí, kteří rezignují na své prosazení (čímž zmizí šance na profesní seberealizaci), často dojde k vyhoření nebo častému střídání zaměstnání.

Jestliže Vás předchozí řádky vystihují, měli byste začít přemýšlet nad sólovou dráhou. Podnikatelé jsou totiž ti, kteří mění svět, protože jej vidí takový, jaký chtějí, aby byl, nikoliv tak, jak jej vidí většina. Pravý podnikatel chápe, že konvenční logické myšlení je omezující a nekonvenční myšlení dokáže změnit svět.

Kde bychom byli, kdyby nikdo nerealizoval „šílené“, a přitom vlastně geniální myšlenky? Když Bill Gates prosazoval myšlenku osobních počítačů, našlo se více než dost takových, kteří ho odsuzovali a kroutili hlavou.

Když vyrosteme, máme tendenci vidět svět takový, jaký je, ale život je mnohem širší. Pokud zjistíme jeden jednoduchý fakt – že lidé kolem nás nejsou o nich chytřejší než my, můžeme se pustit do jeho změny a ovlivnit ho. Pokud tuto myšlenku Steva Jobse přijmete za svou, svět už nikdy nebude jako dřív. Pro podnikání potřebujete kreativitu, nekonvenční myšlení a v podstatě i špetku šílenství. Pokud v sobě tuto kombinaci cítíte, konvenční korporátní život zaměstnance nebyl stvořen pro Vás.

,,Logika vás dostane z bodu A do bodu B. Představivost vás dostane všude.“ Albert Einstein

2. Pracovat od – do je pro vás silně svazující

Každý by rád pracoval méně. Když musíte někde sedět například od sedmi do čtyř, den po dni, bez ohledu na množství práce, kterou máte vykonat, rozhodně to nepodpoří Vaši chuť ani nadšení pracovat.

V posledních letech se stále častěji mluví o nových trendech, jako jsou flexibilní úvazky, práce z domu nebo nekonečné dovolené. Tyto alternativy velmi často realizují start-upy nebo inovátorští giganti jako Google nebo Facebook. Takovéto společnosti aplikují do praxe nejnovější vědecké poznatky – například to, že se lidé dokážou na jednu věc naplno soustředit jen 20 minut a potom by se měli odreagovat nebo zkrátka přejít k jiné činnosti. Zaměstnanci těchto pokrokových firem si tak mohou odpočinout třeba při poslechu hudby v relaxační místnosti nebo si zahrát stolní fotbal.

V našich končinách se (až na pár výjimek) zatím jedná o hudbu budoucnosti. Takže pokud víte, že se nedokážete smířit s pevnou pracovní dobou, možná byste měli přemýšlet o podnikatelské dráze.

Podnikání má tu výhodu, že si můžete zvolit místo, čas a délku pracovní doby. Nabízí flexibilnější variantu, především z dlouhodobého hlediska.

Ale pozor – pokud byste hledali pouze odbočku z rutinního života od – do, pak to fungovat nebude. Podnikání totiž není zaměstnání, je to životní styl. Je nutné počítat s tím, že první roky podnikání budete muset pracovat mnohem více než v zaměstnání. Přinese Vám to ale velkou flexibilitu a příležitost utvářet si život tak, jak uznáte za vhodné.

Zatím s oběma body souhlasíte?

Podívejte se, zda Vás vystihují i ty zbývající.

Obraťte, prosím, na 2. stránku.