Začínáte podnikat? Podívejte se, jakým chybám se raději vyhnout

Klíčová volba: rodina, nebo odborníci?

Začít podnikat a od začátku zaměstnat svoji rodinu nebo kamarády? Je to velmi častá praxe, s jakou se setkáme v celé řadě podniků. Může to mít dvě výhody:

  1. Znáte je, a tudíž jim věříte.
  2. Ušetříte, protože rodina mnohdy pomáhá za zlomek toho, co byste museli zaplatit „cizímu“, často i zadarmo.

Podnikání většinou nebývá od samého počátku výdělečné, proto druhý zmiňovaný důvod bývá zřejmě tím nejčastějším. Jenže – nepřevládnou v tomto případě spíš negativa?

  1. Mnohdy je rodinný příslušník zaměstnán na základě „pocitů“, nikoliv podle kvalifikace nebo schopností. To může firmu brzdit v rozvoji.
  2. Dokážete si představit, že někoho blízkého propustíte, když nebude dostatečně schopný?
  3. Jde-li o blízké příbuzné (například manžel/manželka), nevyhnete se přenášení pracovních problémů do osobní roviny. Častěji se bohužel objevuje negativní vliv podnikání na rodinné vztahy, než že by pracovní problémy rodinu ztmelovaly.

Samozřejmě nejde generalizovat, a proto vyžaduje tato důležitá otázka důkladné uvážení případ od případu. Při takovém rozhodování mějte na paměti, že ne vždy se „vyplatí“ zaměstnat své blízké.

Pokud vás rodina a přátelé podporují a pomáhají, ale vy se rozhodnete, že u toho by mělo i zůstat, pak najměte profesionály. Tedy lidi, které potřebujete. Šikovní zaměstnanci, kteří jsou v nejlepším případě odborníky na danou věc, jsou sázkou na jistotu.

Nepodnikejte, abyste měli více času

Možná by Vás překvapilo, kolik lidí se pouští do podnikání proto, aby měli více času na své blízké či sami na sebe. V takovém případě však přijde nepříjemné prozření a nezřídka i rezignace. Tady jsou dva hlavní důvody:

  1. Podnikání není zaměstnání, proto není pravidlem, že po práci přichází volno. Často následuje další práce.
  2. Obrovská výhoda flexibility je vykoupena tím, že v podstatě přestane existovat dělení času na pracovní a volný.

Jak bude Vaše firma úspěšnější, budete si moci dovolit věnovat více času i jiným aktivitám než těm pracovním. Přesto je lepší počítat s variantou, že Vám podnikání radikálně zasáhne do života a převrátí ho naruby.

A co Vy? Stojíte před rozhodnutím začít podnikat? Jak se díváte na chyby? Víte o některých, kterým byste se chtěli vyhnout?

Jste už zkušení podnikatelé? Jakým chybám byste se nejraději vyhnuli, kdybyste se mohli vrátit v čase?

Facebooková stránka BusinessLeaders je zde.

© Veronika Vajglová