Začínáte podnikat? Podívejte se, jakým chybám se raději vyhnout

Kdybych tehdy věděl, co vím teď…“ slýchávám často.

Chybovat je lidské a v případě, že se z chyb poučíme, i prospěšné.

Přesto – neuvítali byste, kdyby těch chyb, které musíme udělat, bylo o něco méně?

Chybovat je lidské. A v případě, že se z chyb poučíme, i prospěšné. Díky chybám, které napravíme a neopakujeme, rosteme. Posouváme se vpřed.

Co když ale existují chyby, kterým se lze vyhnout?

Spoustu podnikatelských příběhů skončí předčasně. Tak to prostě je. Z mého pohledu je ale snad ještě horší, když takový příběh nikdy ani nezačne. Nedostane šanci. A přitom kdyby začal, mohl by uspět.

Proč tedy existují takovéto „nenarozené příběhy?“

Důvod je jednoduchý – kvůli strachu z chyb.

A přitom – chyby jsou prospěšné, posouvají nás vpřed na cestě k cíli.

Vytrvalost. Odhodlání. Nadšení. To by měla být povinná výbava každého začínajícího podnikatele. Nikdo se na své cestě nevyhne chybám – záměrně však nepíšu bohužel. Slovo bohužel totiž není na místě. Chyby nás posouvají vpřed na cestě k cíli. Pokud je napravíme a poučíme se z nich, stane se z chyby zkušenost k nezaplacení.

To ale neznamená, že bychom měli chyby bezpodmínečně přijímat a vítat. Chyby nejsou ze své podstaty záměrné, proto si pochopitelně nemůžeme vybírat, které uděláme a které ne – ale není na škodu, když jejich výskyt zminimalizujeme.

Jak na to? Jak utlumit počet chyb, které uděláme? Jak nedělat zbytečné chyby?

Cestou, na kterou se podnikáním vydáváte, kráčelo již spoustu lidí před Vámi. Je tedy v mnoha ohledech výborně zmapována. Stejně jako nejsou stejní dva lidé, nenajdeme ani totožné podnikatelské příběhy. A přesto – řada podnikatelů před Vámi dělala chyby, z nichž lze vysledovat určité vzorce, které se často opakují.

V takovém případě nemá smysl, abyste je opakovali. Naopak – využijte příležitost poučit se z chyb ostatních, kdykoliv se naskytne.

Pojďme se stručně podívat na dvě velké chyby, kterých se lze bezpečně vyvarovat.

Otočte, prosím na 2. stranu.