Proč nemůžu být podnikatelem aneb 17 nejčastějších výmluv

Nejsem leader

Pokud se Vám v podnikání začne dařit, dostanete se do bodu, kdy budete muset řídit a vést lidi. Možná z toho máte strach, protože nejste takzvaný přirozený leader.

Schopnost vést lidi je opět vlastnost, kterou člověk získá zkušenostmi. Proto se toho neobávejte – existuje mnoho výborné literatury, která Vám s tím může pomoci. Postupně Vám zkušenosti pomohou přirozeně růst spolu s Vaší společností.

Nevím, v čem mám podnikat

Pokud jste zatím neobjevili to pravé, neznamená to, že se na podnikání nehodíte. Jenom je potřeba více otevřít oči a mysl.

Čtěte články, publikace, e-booky s tématikou podnikání. Pokud nemáte žádný vyhraněný obor, směr nebo aspoň nápad, za úvahu stojí porozhlédnout se po existujících MLM nebo franšízových systémech. Některé z nich totiž mají výborný systém vzdělávání a podpory, což by se Vám na začátku mohlo velmi hodit.

Začátek podnikání vyžaduje hodně peněz

Není podnikání jako podnikání. Některé projekty lze financovat v podstatě z jednoho platu, jiné vyžadují investice v řádech milionů. Pokud víte, v čem chcete podnikat, ale vyžaduje to vysokou investici, mnoho zkušených podnikatelů Vám doporučí začít v daném oboru s něčím méně finančně náročným a pozvolna si na svůj projekt vydělat. Pokud jde o peníze, do podnikání dávejte vždy jen tolik, kolik si můžete dovolit případně ztratit.

Nemám dostatečné vzdělání

K zahájení podnikání nepotřebujete žádné formální vzdělání. Nezapomeňte, že celá řada těch nejúspěšnějších nemá dokončenou vysokou školu, a přitom vytvořili gigantické globální společnosti.

Pokud chcete podnikat v oboru, kde je doplnění vzdělání podmínkou, případně by se Vám po odborné stránce skutečně hodilo, pusťte se do toho. V čem nikdy nešlápnete vedle, je cílené sebevzdělání. To Vám poskytne maximum.

Nemám všechno, co k tomu potřebuji

Všechno nebudete mít nikdy. Jednou bude chybět čas, podruhé peníze a pak zase něco jiného. Pokud to myslíte vážně, start podnikání neodkládejte déle, než je objektivně nutné. Dělejte to nejlepší s možnostmi a prostředky, které máte k dispozici TEĎ.

Jsem na to příliš mladý / příliš starý

Na podnikání neexistuje správný věk. Každá fáze života má své výhody i nevýhody. Podnikání v mladém věku umožňuje více riskovat, jelikož člověk ještě nemá velké závazky a je maximálně flexibilní. Podnikání v pokročilejším věku zase člověku umožňuje zúročit bohaté zkušenosti a vyhnout se začátečnickým chybám.

Výmluvy pramení z našich hluboko zakořeněných obav, které je nutné překonat v cestě za úspěchem. V časopise Business Leaders ukazujeme, jak konkrétní lidé tyto výmluvy hodili za hlavu a splnili si svůj podnikatelský sen.

Jaké další výmluvy jste slyšeli? Použili jste nějakou i Vy sami?

Facebooková stránka BusinessLeaders je zde.

© Veronika Vajglová