Proč nemůžu být podnikatelem aneb 17 nejčastějších výmluv

Nechci riskovat svoje peníze

Vlastní investice není jediný způsob, jak rozjet podnikání. Pokud je Váš nápad dobrý, můžete zkusit najít investora. Je ale potřeba si uvědomit, že pokud jste zatím neinvestovali žádné peníze do prototypu, výzkumu a podobně, budete pravděpodobně považováni za dalšího z řady snílků.

Daleko nadějnější způsob získání finančních prostředků na Váš projekt je crowdfunding. S ohledem na svůj podnikatelský záměr můžete zvolit českého nebo zahraničního poskytovatele.

I tady ovšem platí, že by Váš projekt měl být v některé části realizační fáze – na nezrealizovanou myšlenku bude daleko těžší získat prostředky. Nejvhodnější je proto kombinace vlastního financování a některého ze způsobů získání peněz na rozpracovaný projekt.

Nevím, jak začít a neznám nikoho, kdo by mi mohl pomoci

Tato výmluva v době internetu a sociálních sítí neobstojí. Říká se, že kdo chce, hledá způsoby, a kdo nechce, hledá výmluvy. To v tomto případě beze zbytku platí.

Pár kliknutí na počítači Vás spojí s lidmi na opačném konci světa. Dostat se mezi podobně smýšlející lidi, kteří se rádi podělí o své zkušenosti a nápady, je dnes neuvěřitelně snadné.

Nemám na to

Celá řada nejistot, pochybností a výmluv se dokáže schovat za toto krátké tvrzení. Základním problémem je zde sebedůvěra. Na té se dá pracovat – a to je dobrá zpráva. Na všem je potřeba pracovat a sebedůvěra není výjimkou. Podnikatelem se nerodíme, ale stáváme – a součástí toho je právě i práce na sebedůvěře.

Podnikání je jako hra v loterii

Podnikání je odrazem podnikatele. Pokud jste neorganizovaní a nedaří se Vám dokončit, co začnete, pak může Vaše případné podnikání opravdu připomínat více loterii. Podnikatelé by měli být lidé, kteří berou osud do vlastních rukou. Pokud tedy budete chytře a tvrdě pracovat, dosáhnete, čeho chcete.

Nemám dost času

Říká se, že kdo chce, čas si vždycky najde. Už samotná příprava na podnikání vyžaduje čas. Jako podnikatel se musíte smířit s tím, že v prvních měsících, možná i letech, budete muset oželet spoustu volného času a víkendů, zvláště jestli nějakou dobu zůstanete ve svém původním zaměstnání. Bez obětí zkrátka ničeho nedosáhnete – jinak by to dělal každý.

Nevyrovnám se podnikatelským „celebritám“

Je dobré si dávat velké cíle, ale srovnávat se s někým, kdo svůj byznys budoval desítky let, není tak úplně na místě. Tito lidé by pro nás měli být inspirací a důkazem, že tvrdou prací lze dosáhnout něčeho, co se na první pohled může zdát nemožné. Můžeme se od nich učit správnému podnikatelskému myšlení.

Zbývajících šest výmluv najdete na následující stránce. Otočte, prosím.