Proč nemůžu být podnikatelem aneb 17 nejčastějších výmluv

Čekám, až přijde ten správný nápad.

Nemám dost prostředků na rozjezd.

Mnoho skvělých podnikatelských nápadů nevyjde jenom proto, že se jejich realizace nikdy neuskuteční.

Na jednu stranu je to pochopitelné. Některé aspekty podnikání se mohou zdát děsivé. Třeba absolutní zodpovědnost za všechno, co děláme. Právě proto se může objevit strach a s ním ten známý pochybovačný hlásek v hlavě, který přichází s důvody, proč to není dobrý nápad a proč to nejde.

Jaké jsou ty nejčastější výmluvy, které nás mnohdy zbytečně drží zpět?

Čekám na správný čas

Něco jako správný čas začít podnikat neexistuje. Touto výmluvou podnikání odsouváte na dobu neurčitou, respektive na nikdy. Nebo si opravdu myslíte, že se jednoho dne probudíte a najednou si řeknete Dneska je ten správný den?

Čekám na ten správný nápad

Tohle je v podstatě stejná výmluva jako ta předchozí, jen v bledě modrém. Ačkoliv Vám dobrý nápad může pomoci, základ spočívá úplně jinde – pohybovat se v oblasti, které Vás baví a inspiruje.

Čekáte, že jednou u ranní kávy dostanete nápad za miliardy? Tak to bohužel nefunguje.

Nikdo z úspěšných nevěděl dopředu, co přijde. Úspěch jim většinou nepřinesla obrovská myšlenka, ale mravenčí práce na „obyčejných věcech“, které díky vášni a odhodlání přerostly ve věci neobyčejné a velké.

Bude trvat hrozně dlouho, než to začne vydělávat

V tomto máte pravdu a je dobře, že si to uvědomujete. Zároveň si tímto bodem můžete otestovat, co všechno jste ochotni pro úspěch obětovat – jedním z hlavních rysů úspěšných lidí je mimo jiné právě odložení současných potřeb a přinášení obětí.

Když první roky něco obětujete, ať už pohodlí, volný čas nebo třeba dostatek osobních financí, vrátí se Vám to v podobě života, jaký jste si vždycky přáli. Čas uplyne tak jako tak, a je jen na Vás, jak si představujete svůj život třeba za dvacet let – a co jste pro tuto představu ochotni udělat.

Mám rád svou současnou práci

Opravdu jste ve svém zaměstnání spokojení? Nejspíš s nějakým aspektem tak docela spokojeni nebudete, když přemýšlíte o podnikání. Ostatně, v podnikání se můžete věnovat i tomu, co děláte teď – za předpokladu, že v tom jste dobří a najdete někoho, kdo Vám za to zaplatí.

Jako zaměstnanec máte vysoké zdanění a omezené příjmy, kdežto v podnikání můžete vydělávat prakticky neomezeně. Nemluvě o tom, že můžete mít vybudovanou kariéru sebelépe, s Vaším odchodem na odpočinek ji ani nikomu nepředáte, ani neprodáte, kdežto firmu ano.

Bojím se, že budu dělat chyby a selžu

Vidina neúspěchu je jednou z hlavních brzd potenciálních podnikatelů. A přitom mnoho úspěšných podnikatelů zkrachovalo dokonce několikrát.

Selhání neznamená konec.

Navzdory tomu, co je v naší společnosti zažito, dělat chyby je zcela normální a v pořádku. Opakovat chybu a čekat jiný výsledek – to už v pořádku není. Z chyb se učíme a potřebujeme je.

Proto si v takové situaci chybu připusťte, odpusťte si a pokračuje dál v budování svého snu.

Jakými dalšími výmluvami si nejčastěji bráníme v úspěchu?

Otočte, prosím, na 2. stránku.