Jak opravdu bohatý je ten, kdo se tváří jako bohatý aneb 5 cest k pasivnímu příjmu

Divíte se té otázce v nadpisu?

Říkáte si: Kdo vypadá jako bohatý, ten přece musí být bohatý!

Není to tak docela pravda.

Mnozí za bohatého považují toho, kdo má velký dům a luxusní auto. Jenže co z toho je JEHO, a co ve skutečnosti bank nebo leasingových společností?

A navíc si pamatujme: Bohatý zdaleka nemusí znamenat finančně svobodný.

Uveďme si příklad:

Vysoce postavený manažer má drahý dům, dvě auta vyšší nebo luxusní třídy a za rok prožije dvě až tři nákladné dovolené. Sice má vysoké příjmy, ale nechtěl několik let spořit a čekat, proto si dům pořídil na hypotéku a auto na leasing.

Řekli byste o takovém člověku, že je finančně nezávislý?

"Žjóva, ten si žije v luxusu. Ten bude bohatý." --- OPRAVDU?
„Žjóva, ten si žije v luxusu. Ten bude bohatý.“ —
OPRAVDU?

Odmysleme si, prosím, jeho plat. Je přece zaměstnanec a ten nemá příjem nikdy dlouhodobě jistý – není tak úplně pánem toho, jak dlouho ještě bude zaměstnaný. Stačí pár měsíců bez práce a jeho životní standard může začít upadat. Problém je v tom, že jeho finanční situace je přímo závislá na práci. V případě neočekávané situace může o dům i auto poměrně rychle přijít, protože mu nepatří. Ano, jde sice o extrémní situaci, ale nikoli nereálnou.

Proto v jeho případě nelze hovořit o finanční nezávislosti.

Finančně svobodný člověk je ten, kdo může přestat pracovat a jeho životní standard tím nebude významněji ovlivněn. Takovou osobu obvykle nazýváme rentiérem. I jeho pasivní příjmy sice vyžadují určitou péči, ale při správném nastavení nejde o nic náročného.

Tak jak bohatí chcete být Vy?

Nebo spíše chcete být finančně nezávislí?

S tím prvním Vám neporadíme, to musíte jít do banky.

S tím druhým ano. Magazín BUSINESS LEADERS se celý zabývá finanční nezávislostí.

Jak k pasivnímu příjmu

Kdo kdy hrál Monopoly nebo Dostihy a sázky, ví, co je to pasivní příjem. Můžeme klidně vynechat jedno kolo hry a naše aktiva nám vydělávají. Finančně nezávislý je ten člověk, který vydělává, i když spí… i když je nemocný… i když je na dovolené… Pasivní příjem totiž generuje peníze víceméně stále.

V ideálním světě mohou pasivní příjem budovat všichni, a to bez ohledu na velikost svých příjmů. Stačí si osahat základní princip, který funguje takto: Vyděláme peníze a investujeme je. Tento kruh opakujeme do chvíle, kdy příjem z investic překoná naše náklady (to, co utratíme). Takový stav pak nazýváme finanční nezávislost (svoboda). Od té chvíle investované peníze mohou dělat nové peníze.

Jak vytvořit pasivní příjem, který přinese finanční nezávislost?

Otočte, prosím, na 2. stránku.