7 otázek, které si položme, než kvůli podnikání opustíme zaměstnání

Od vydání nového magazínu Business Leaders (více o něm zde) se opakuje jeden scénář: Posíláte mi své svízelné situace v zaměstnání a podnikatelské nápady. Sečteno, podtrženo – máte odejít podnikat?

Snažím se odpovídat každému zvlášť, ale alespoň pár vět pro všechny, kterým podobný brouk vrtá v hlavě:

Někdo o podnikání přemýšlí celý život, ale nikdy se nerozhodne zkusit ho. Jiný zase opustí zónu pohodlí (zaměstnání nevyjímaje) okamžitě, jakmile mu do cesty vskočí nápad. Oba extrémy nás mohou s odstupem času mrzet.

Jak se tedy rozhodnout s chladnou hlavou?

Předně, na každém rozcestí považujme obě misky vah. Na jedné straně může být sen, nápad, vidina úspěchu, ale na druhé závazky, finanční nejistota, absence úspor. 

Kdykoli neznáme správnou odpověď, je to obvykle proto, že si neklademe správné otázky. Jaké nám pomohou ujasnit si, kterým směrem se vydat a jak toho později nelitovat?

1. Je podnikání moje cesta?

Opravdu je podnikání to, co Vás může učinit šťastnými?

Nebo jen za každou cenu hledáte něco, co by Vás vytrhlo z rutiny, z Vaší současné práce či stagnující pozice?

V čem vůbec vynikáte? Co je Vaším dlouhodobým snem?

Pokud to vypadá, že myšlenkou na podnikání řešíte zástupný problém, buďte obezřetní a své rozhodnutí buď ještě zvažte, nebo opusťte. Mohlo by se tedy stát, že by se kýžený efekt nedostavil a Vaše problémy se mohly ještě zhoršit.

2. Jak zaplatím své účty?

Podnikání není střelba nazdařbůh s tím, že dodatečně ve směru střelby domalujeme terč. Podnikání je střelba na cíl. Střelba podle plánu. A součástí plánu ve směru dosažení svých cílů jsou finance.

Jde nejen o zajištění dostatečných prostředků na rozjetí byznysu. Musíme se postarat také o zajištění vlastní existence, respektive pokud máme rodinu, je naše odpovědnost ještě větší.

Ideálním řešením je dostatečný finanční polštář. Nikdy totiž nevíme, jak dlouho bude trvat, než bude naše podnikání ziskové.

Součástí plánu tedy musí být i varianta B – plán pro případ, že plán nebude fungovat.

3. Dokážu změnit svůj životní styl?

Zaskočeni bývají ti, kteří se domnívají, že podnikání je v podstatě jen obdoba zaměstnání, kde jsem sám sobě šéfem. Absolutně ne.

Podnikání jde daleko za hranici pouhé práce. Je změnou celého životního stylu a myšlení. Už jen způsob, jak investujeme svůj volný čas, bude diametrálně odlišný – to ostatně ukazujeme na konkrétních případech v magazínu Business Leaders.

Jako podnikatelé se budeme učit kreativitě, samostatnosti, inovativnosti a proaktivitě. A to nejen v oboru své činnosti, ale přístupu k lidem, sobě i životu vůbec.

4. Mám na to být svým šéfem?

Jakkoli to zní lákavě, ne každý má takovou kázeň, aby sám sebe udržel ve stanovených kolejích – zejména tehdy, kdy výnosy z podnikání nejsou hned takové, jaké jsme si plánovali.

Být svým pánem – tuto možnost si mnoho lidí spíše idealizuje. Ne každý totiž zvládne nést odpovědnost za vlastní chyby, přiznat si je, ba dokonce je uznat před druhými. Proto ne každý dokáže nést podnikatelské riziko, nutit se do sebevzdělávání a být disciplinovaným.

Ostatně, dokážete se motivovat, i když se nedaří?

A nezapomínejte: Stát se svým vlastním šéfem znamená přijmout plnou odpovědnost za celý svůj život – minulost, přítomnost i budoucnost.

V čem zaměstnanci při přechodu do podnikání dělají nejčastější chybu?

Jak předejít zbrklé výpovědi?

Otočte, prosím, na 2. stránku.