25 znamení, že byste mohli rozjet vlastní byznys

Existují lidé, kteří jako kdyby byli pro úspěch zrozeni. Znáte je? Nejenže jinak přemýšlejí, ale především jinak jednají.

Vliv na to mají jak předpoklady a výchova, tak působení okolí. Často mají (alespoň v něčem) svůj svět, kde se smazává hranice mezi bláznovstvím a genialitou.

Mnozí věří, že z nich úspěšného podnikatele udělá hlavně nápad. Kdepak. Je nutné mít mnohem více předpokladů, vlastností, zvyků a v neposlední řadě určitý způsob myšlení. Kdo pravidelně čte časopis Business Leaders, ví, že většina z toho se dá naučit.

Samozřejmě jsou lidé, kteří mají více předpokladů uspět, někteří zase méně. Důležité je, že nemusíte mít všechny, abyste uspěli. Pokud u sebe najdete alespoň část z následujících, máte solidní šanci na úspěch.

 1. Pocházíte z rodiny podnikatele/ů. Pokud některý z rodičů nebo dokonce oba podnikají, nejenže zřejmě již odmala nasáváte podnikatelské myšlení, ale budete mít doma také pochopení a podporu.
 2. Nemáte rádi status quo. Nesnášíte, když se nic neděje. Jste typ člověka, který se neustále o něco zajímá a ptá se, proč lidé dělají to či ono. Máte rádi změnu a dokážete se na ní aktivně podílet.
 3. Vidíte skulinu, kterou je třeba zaplnit. Pokud si všimnete, že existuje mezera na trhu a že nikdo jiný zatím neprofituje z určitého nápadu, máte nutkání být tím, kdo se toho ujme.
 4. Jste sebevědomí optimisté. Věříte v sebe a na většině událostí vidíte spíše to dobré. Ostatně, umíte si jít za svým. Už jste byli schopni něčemu věnovat velké množství času a energie, aniž byste na tom něco vydělali. To, co Vás obecně pohání, je zápal pro danou věc.
 5. NE pro vás není poslední odpověď. Rádi opáčíte: A proč? Co mám zlepšit? Jak Vás více zaujmout a vyhovět?
 6. Trávíte v práci více času než se svým partnerem/partnerkou a blízkými. Když se Vás zeptají proč, podivíte se: Přece mě to baví!
 7. Máte problém s autoritami a dělá Vám to potíže v zaměstnání, případně v kariéře. O svém šéfovi si myslíte, že je blbec, a Vy byste to dělali lépe.
 8. Uvědomujete si, že jedinou jistotou jste Vy sami a to, v co věříte, nikoli majitel firmy, který Vám může kvůli jedné chybě zničit celou kariéru nebo Vás přes pracovní poměr dlouhodobě vydírat.
 9. Jste soutěživý typ a nemáte velký problém přijmout prohru. Víte, že můžete prohrát bitvu, ale pokud to nikdy nevzdáte, neprohrajete válku.
 10. Po probuzení se co nejdříve podíváte na e-maily a diář. Jste schopni plánovat a plánů se držet.
 11. Existují pro Vás věci, které jsou jednoduše důležitější než peníze.
 12. Stále chcete nabírat nové dovednosti a znalosti. Máte prostě neuhasitelnou touhu po nových vědomostech. A víte, že ty nezískáte tím, že budete roky dělat pořád tu samou práci. Ale ideálně tím, že začnete sbírat vlastní zkušenosti, které v dané chvíli nejvíce potřebujete – právě jako páni svých rozhodnutí, podnikatelé.
 13. Vaše představa o dovolené je nerušený pracovní den. Ostatně, Thomas Edison jednou řekl: „V životě jsem ani jeden den nepracoval. To všechno byla zábava!“
 14. Rádi dohlížíte na vše, co se děje, ale současně víte, že sami nemůžete dělat všechno. Dokážete se zřeknout části dřiny, když tím získáte více času na jiné aktivity.
 15. Nebojíte se neúspěchu. Nepřemýšlíte jen nad tím, co Vás uživí, ale uvědomujete si, že máte šanci dělat něco, co Vás činí šťastnými a spokojenými, i když k tomu vede dřina a ponaučování skrze chyby.
 16. Hledáte všude příležitosti. Problémy berete jako výzvy a máte v sobě silnou touhu vymyslet produkt nebo službu, který na trhu ještě není k dispozici. Rádi přicházíte na kloub rébusům. Máte zkrátka logické myšlení a rádi myšlenky přeměňujete ve skutečnost.
 17. Vystihují vás slova jako cílevědomost a tvrdohlavost. Jste perfekcionista, který ví, že dokonalost neexistuje, přesto ho láká se jí přibližovat.
 18. Nejlepší místa v kavárnách jsou pro Vás ty nejblíž k zásuvkám. Říkáte tomu, že jste společenští.
 19. Když jste byli malí, prodávali jste věci. Třeba hračky, sběratelské kartičky a podobně.
 20. Přemýšlíte nad vším z dlouhodobého hlediska.
 21. Jste iniciativní, odhodlaní a kreativní. Umíte se na věci dívat z jiné, nové perspektivy, ale unavuje Vás, že v zaměstnání Vaše nápady končí v koši – ne Vaší vinou.
 22. Nemáte rádi trvalá pravidla a rádi improvizujete.
 23. Máte podporu svých přátel a rodiny, také proto, že jste inspirací pro své okolí. Když známí potřebují radu nebo trochu povzbudit, obracejí se na Vás a ta role se Vám docela zamlouvá. Díky vlastnímu podnikání byste mohli mít šanci inspirovat lidi v daleko větším měřítku.
 24. Věříte, že Váš čas má větší cenu než peníze, ale práce Vám nesmrdí. Jste si vědomi, že jako začínající podnikatel budete dělat spoustu mravenčí práce. A to není vždy zábava. Ale pokud Vám to nevadí, není důvod, abyste to – spíše než pro někoho jiného – dělali pro sebe.
 25. Jste v ekonomickém obraze. Víte například o tom, že živnostníci a vlastníci malých firem jsou oprávněni využívat daňové úlevy. Pokud o takovou výhodu nechcete přijít, měli byste se pustit do práce. Možná si budete moct odepsat nový notebook nebo chytrý telefon, po kterém pošilháváte.

V kolika znacích jste se poznali?

A kolik z nich byste si přáli splňovat?

Většina z nich je osvojitelná – můžete se je naučit. V jejich rozvoji Vám pomáhá náš časopis Business Leaders. Předplatitelům míří do schránek každé dva měsíce.

Facebooková stránka BusinessLeaders je zde.

© Veronika Vajglová