10 důvodů, proč se maminkám daří v kariéře

Snaživí legislativci se snaží zavést rovnoprávnost v kancelářích a ve vedení firem. Násilně implantovat nějakou ženu tam, kde prozatím vévodí muži.

Podle nás existuje už tak dost důvodů, proč jsou hlavně maminky schopny řídit – zákon o tom rozhodovat nemusí, v řadě případů stačí prostá logika.

Když jsme začátkem letošního roku připravovali první vydání časopisu Business Leaders zaměřené na ženy – podnikatelky, jen jsme si zapisovali, co se ženami dokáže udělat mateřství. A jak jsou schopny přehodnotit svůj dosavadní život, svoji kariéru, a pustit se do podnikání.

Ačkoli jsou v citlivé etapě života a starostí mají nad hlavu, dokážou si vyrobit dostatek času i samy na sebe. Jak to dělají? Jak si organizují rodinu? O tom všem jsme psali v časopise.

Když přijímací úředníci na pohovorech pokládají otázku Máte malé děti? a nad přikývnutím kandidátky se ošklíbají, nevidí si na špičku nosu – až tak jsou krátkozrací.

Domnívají se, že dítě ženy znevýhodňuje. Podle nás to ale může být přesně naopak. Proč? 10 důvodů:

1. Matky umějí dělat kompromisy

Pracovní život je plný rozhodnutí, která musíme udělat. Velmi často ale nejde jen o prostou volbu mezi A a B, dobrým a špatným, černým a bílým.

Aby toho nebylo málo, mezi kolegy se mnohdy rozhoří nemilosrdný boj, v němž považují za věc cti, aby prosadili zrovna svoji myšlenku nebo variantu.

Maminky mají na tyto situace skvělou kvalifikaci.

Urovnat pracovní spor mezi kolegy je procházka růžovým sadem v porovnání s tím, když se snažíte svým dětem vysvětlit, jak a proč se mají podělit o hračku.

2. Matky si umějí stanovit priority

Péče o dítě je více než plný úvazek. Je to dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu. Když dítě na pár hodin usne, maminka si dokáže tento vzácný čas klidu zorganizovat tak, aby toho stihla co nejvíce. Dítě se navíc může kdykoliv probudit a začít opět vyžadovat plnou pozornost, takže na řadu přichází právě stanovení priorit.

3. Matky jsou efektivní

Pracující maminky mají dobře natrénovanou schopnost soustředit se na práci. Nemohou si dovolit zůstat v kanceláři do večerních hodin. Výzkumy z posledních let navíc ukazují, že ženy (matky) jsou při flexibilních úvazcích skoro o polovinu efektivnější než jejich mužské protějšky. Je to mimochodem i další důkaz toho, že flexibilní pracovní doba skutečně přispívá k vyšší produktivitě.

Tato schopnost dává maminkám i skvělý předpoklad pro podnikání, v němž si čas mohou řídit samy.

4. Matky nepodceňují sílu vztahů

Maminky mají vytrénovanou schopnost rozpoznat, co jejich dítě zrovna potřebuje, nebo čím ho vhodně zabavit, aby bylo spokojené, protože své dítě znají a dokážou reagovat na jeho potřeby.

To se jim hodí i v práci, protože díky tomu dobře vědí, že úspěch vyžaduje budování vztahů a že je nutné brát v úvahu potřeby cílových zákazníků, aby měla jakákoli činnost větší dopad.

5. Matky jsou mistryněmi návyků

Maminky, a zvlášť ty pracující, nemají času nazbyt. Návyky jim usnadňují život a zlepšují výsledky. Nákup s dětmi jedině s kontrolním seznamem, chystání svačiny do školy zásadně večer před spaním, stejně tak kontrola připravené aktovky.

Ale pozor! Pracující maminky toho zvládají ještě mnohem víc.

6. Matky mají smysl pro logistiku

Ráno připravit sebe i děti, odvést je do školy, pracovat, vyzvednout děti, rozvézt je do kroužků, mezitím nakoupit, uvařit a ještě se postarat o domácnost a naplánovat další den – to je přece nadlidský výkon. A přece jej maminky zvládají se samozřejmostí. Smysl pro logistiku a plánování detailů se skvěle zúročí i v obchodním světě.

Čím matky prospívají týmové práci?

Za co by měly děkovat svým dětem?

Otočte, prosím, na 2. stránku.