Proč se nebát selhání a vítat chyby

Když se malé dítě učí chodit, dlouhou dobu to jenom zkouší a nedaří se mu.

Neudrží se na vratkých nohou a nesčetněkrát spadne. Někdy do měkkého, když pohotová maminka dítě jistí třeba polštářkem, často ale upadne na tvrdou zem. Bolí to.

Viděli jste ale někdy dítě, které by to odradilo? Určitě ne. Jde a zkusí to znovu, dokud neobjeví ten správný způsob, který vyvolá radost a pýchu v každém rodiči.

Tak proč pády často odrazují dospělé?

Selhání patří k životu stejně jako úspěchy. Ostatně tématem nového vydání Business Leaders je právě krize, kterou lze využít jako příležitost, nový začátek k něčemu lepšímu, úspěšnějšímu.

Kdybychom totiž nedělali chyby a občas se nám něco nevydařilo, neučili bychom se nic nového. Nerostli bychom a nepřicházeli na nové věci.

Život člověka je totiž takovou malou evolucí. Stejně jako prošlo evolucí celé lidstvo, prochází jí v jistém smyslu i každý člověk během svého života. Vyvíjíme se. A právě chyby nám napomáhají v pohybu vpřed. Tedy za předpokladu, že se z nich ponaučíme a nezopakujeme je. Je totiž velký rozdíl mezi chybou a chybným chováním.

Chyba vs. chybné chování

Určitě jste v poslední době udělali nějakou chybu. Na tom není nic špatného, je to naprosto normální. Chybovat je dokonce dobré. Může nám to pomoci se zlepšit, vyvarovat se opakování téže chyby.

Pozor ale na chybné chování. Chyba je v pořádku, poučíme-li se z ní, je pro nás v konečném důsledku prospěšná. Opakování stejné chyby však v pořádku rozhodně není. Není to totiž chyba, ale vědomá volba. Jak řekl Albert Einstein:

„Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“

Nebát se selhání

Jakmile si vnitřně připustíme, že není na místě se bát chyb, protože jsou důkazem naší snahy posouvat se vpřed a učit se novým věcem, může nám to pomoci překonat strach ze selhání.

Lidé mají tendenci přemýšlet nad tím, čeho se bojí. Když nás ale ovládá strach, není místo na snění. Pokud nesníme, nemůžeme jít za svým snem a dojít jeho naplnění. Podle psychologických studií je 80 % našich vnitřních rozhovorů negativních. Podobné procento věcí, kterých se bojíme, se nikdy nestanou.

Jak zvítězit nad takovým zbytečným negativním myšlením? Přemýšlejme o tom, co chceme. Myšlenky o tom, co nechceme a čeho se bojíme, vědomě vytlačujme z mysli a nahraďme je těmi pozitivními.

Síla myšlenky totiž nemá limity. Říká se, že úspěch začíná v hlavě, a je to naprostá pravda. Nadšení pro věc vzniká z pozitivních myšlenek a zároveň slouží jako palivo pro samotnou realizaci.

Vítězové se nebojí selhání. Poražení ano. Selhání je součástí úspěchu. Lidé, kteří neselhávají, jednoduše brání úspěchu.“ Robert T. Kiyosaki

Nejprve CO, až potom JAK

Žijeme sice v demokracii, ale často pod nadvládou diktátora, kterého si sami vytváříme. Jmenuje se STRACH. Dokáže ovládat naše životy. Bránit nám v rozletu a seberealizaci. Když se začneme zabývat otázkou CO? (chceme udělat, zrealizovat atd.), snaží se nám v myšlenkách zasít pochybnosti o způsobu realizace, tedy o JAK?. (Jak to jenom udělám? Jak to zvládnu? Jak získám zákazníky? Jak najdu to či ono?)

Strach z JAK? v nás obvykle vyvolá tolik výmluv a překážek, že přestaneme chtít naše CO.

Přitom drtivá většina inovativních produktů, vynálezů nebo nápadů vznikla právě tak, že si někdo položil nejprve otázku CO? a teprve potom začal řešit JAK?. I proto tolik úspěšných lidí říká, že abyste v něčem uspěli, musíte to opravdu milovat. Cesta k JAK? totiž bývá často tak náročná, že bez lásky to vzdáte.

Jak poznáme svoje CO? Poměrně snadno. Pamatujete si, jaký je to pocit, když se na něco tak těšíte, že nemůžete ráno dospat? Přesně takový pocit byste měli mít. Jakmile objevíte svůj silný důvod, máte napůl vyhráno.

Nemějme pocit limitů. Omezení jsou pouze v naší hlavě. Nemějme strach ze selhání, ty otevírají cestu k tomu, abychom se naučili nové věci, objevovali nová řešení a jiné pohledy na svět.

Pokud se budeme bát selhání, nikdy nepřijdeme na to, zda náš nápad bude fungovat, nebo ne.

,,NESELHAL SEM, JEN SEM NAŠEL
10 000 ZPŮSOBŮ, KTERÉ NEFUNGUJÍ.“
TOMAS A. EDISON

Jak využít krizi ve svůj prospěch a obrátit ji v příležitost? I o tom je aktuální vydání časopisu Business Leaders, unikátního titulu popisujícího detailní technologii úspěchu, ať už v podnikání nebo zaměstnání. Směřuje do schránek předplatitelům registrovaným zde.

© Veronika Vajglová