8 hlavních rozdílů mezi myšlením chudých a bohatých

Být chudý nebo naopak bohatý je otázkou volby.

Mnoho lidí s tímto tvrzením nebude souhlasit, možná je i pohorší. To nic nemění na jeho pravdivosti. I Bill Gates jednou řekl: „Není vaše vina, že jste se narodili chudí, ale je to vaše vina, pokud chudí zemřete.“

Neexistuje žádný důvod, proč by člověk nemohl zbohatnout. Bohatství nemá preference, neumí diskriminovat. Je to volba, kterou musíte udělat. Pochopitelně se nestačí jenom rozhodnout, ale zapálí to ve vás oheň, který vás požene vpřed.

Podívejme se na hlavní rozdíly v myšlení chudých a bohatých; právě způsob myšlení je totiž tou hlavní příčinou, která rozhoduje o úspěchu a bohatství. Je to základní a stěžejní předpoklad. Možná vás překvapí, jak snadné je přemýšlet tím správným způsobem – způsobem, který vede k úspěchu.

1. Chudí lidé hledají problémy, bohatí hledají řešení

Chudí lidé hledají problémy a důvody, proč něco nejde. Za své problémy obviňují prostředí, okolnosti, práci a tento výčet by mohl pokračovat donekonečna. Zkrátka existuje celá řada příčin a důvodů, proč nemohou být úspěšní a bohatí.

Bohatí lidé naproti tomu pochopili, že všechno se děje z nějakého důvodu a každá akce vyvolá adekvátní reakci. Nečekají, co jim život přinese, ale promyšleně konají, aby dosáhli, čeho chtějí.

Nejpodstatnější je si uvědomit, že největší nepřítel našeho úspěchu je v nás samotných. Musíme bojovat se svými pochybnostmi a hlavně výmluvami. Poslouchejte se. Pokud se přistihnete, že si často stěžujete a vymlouváte se, je čas na pořádnou změnu.

2. Chudí lidé mají domněnky, bohatí si kladou správné otázky

Nevěřili byste, kolik lidí se pouze domnívá, kolik si jenom myslí. Domněnky jsou zabijákem snů. Mnoho lidí se o něčem něco domnívá, kdyby ale položili správnou otázku, odpověď by je nejspíš překvapila.

Předpokládáte, že pokud se zeptáte na zvýšení platu nebo povýšení, odpověď bude NE.

Pokud se ale nezeptáte, odpověď bude zcela určitě NE.

Nehrajte hry na kdyby. Někteří lidé dokáží o kdyby přemýšlet klidně i několik hodin denně. Kdyby tuto energii a čas věnovali kladení správných otázek (i sami sobě), nespíš by byli překvapení, jak ohromně by se jejich život změnil.

Pokládejte ty správné otázky. Můžete si tím ušetřit řadu nepříjemností. Ukažme si to na příkladě se zvýšením platu. Už jsme si řekli, že pokud se na zvýšení platu nezeptáte, nedostanete ho. Pokud ale přijdete za šéfem s přímou otázkou, zda vám zvýší plat, je pravděpodobné, že odpověď bude negativní. Jak ale zareaguje, když se ho zeptáte: „Co můžu udělat pro to, abych získal vyšší plat?“

Taková odpověď signalizuje váš proaktivní přístup a ochotu pro to něco udělat. Cítíte v tom ten rozdíl? Kdybyste vy byli šéf, kterému z nich byste raději zvýšili plat?

3. Chudí lidé používají „ONI“, bohatí „MY“

Ptáte se, jak jedno slovo, navíc tak krátké, dokáže udělat rozdíl? Jednoduše. Tento rozdíl je navíc obrovský.

Všimněte si, kdo používá slovo ONI u vás v práci. ONI. ONI. Ještě jednou si to řekněte. ONI. Je to neosobní slovo, zbavující zodpovědnosti a sounáležitosti. Je zajímavé, kolik lidí ho využívá vůči svému zaměstnavateli. Nebo jiný příklad formou ukázky typického přemýšlení zástupce první skupiny: Když se něco nepovede, přeci nebudu klientovi vysvětlovat, že na tom mám jako zaměstnanec taky podíl. Raději to hodím na nějaké ty kolegy, které označím slovem ONI, abych ukázal, že nejsem jako oni, že se od nich odlišuji a nemám na tom žádný podíl.

Bohatí oproti tomu využívají slovo MY. Neuslyšíte od nich „Dělám nejlepší software na světě“, ale „MY děláme nejlepší software na světě.“ Kladou velký důraz na tým a týmovou práci. Neuslyšíte od nich „To není můj problém“, ale „Pojďme to vyřešit“. Tato sounáležitost a leadership dokážou všechno změnit k lepšímu.

Chcete raději patřit do týmu, kde budete tvořit něco úžasného, nebo bloudit v kanceláři „cizí“ společnosti a říkat „ONI“?

Pro další rozdíly, prosím, otočte na další stránku.